
V sedmnácti jsem dělal betlémy pro slečny, říká zakladatel Muzea českých Vánoc Vladimír Glaser

Poslechněte si podcast
16. 12. 2022
16 min
O epizodě podcastu
„Od šesti let vytvářím betlémy. Neuměl bych ani spočítat, kolik jsem jich udělal. Posledních 10 let dělám takový, který má v současnosti přes 14 metrů a přes 300 figur,“ říká zakladatel Muzea českých Vánoc v Ořechu u Prahy Vladimír Glaser, který byl v pátek před poslední adventní nedělí ranním hostem na Rádiu ZET.
Dříve se dokonce bál vánoční jesličky vyřezávat ze dřeva. „Dělal jsem je ze všeho možného. Jsem z Ořecha, tak jsem vzal skořápku od ořechu a do toho jsem udělal miniaturní postavičky z modelíny,“ popisuje Vladimír Glaser. „V sedmnácti letech jsem se snažil dělat betlémy pro slečny. Nedá se říct, že bych dal holce betlém a ona by se rozplynula,“ směje se zakladatel vánočního muzea.
Jeho zručnost při práci se dřevem se však projevila původně jinde než u jednoho ze symbolů Vánoc. „Jsem i včelař a dřív jsem si vyřezával ozdobné hlavy k úlům,“ vybavuje si zakladatel vánočního muzea. Když se ze zvědavosti přijel podívat do Třešti, kde sídlí Spolek přátel betlémů, lidé se ho ptali, proč tyto dvě činnosti nepropojí. „Koukali na mě jako na blázna a říkali: ‚Ty jsi řezbář – vyřezáváš – a betlémář – a nevyřezáváš je?‘ Tak jsem si říkal, že to zkusím taky,“ uzavírá Vladimír Glaser.
Jak vypadá jeho Muzeum českých Vánoc v Ořechu? Dozvíte se v rozhovoru Martina Karlíka: