Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Učitelé teď podporu nemají, říká odborný konzultant EDUin Feřtek

Učitelé teď podporu nemají, říká odborný konzultant EDUin Feřtek

Obrázek epizody Učitelé teď podporu nemají, říká odborný konzultant EDUin Feřtek

Poslechněte si podcast

7. 6. 2022

14 min

O epizodě podcastu

„Žáci jsou v horizontu posledních deseti dvaceti let z hlediska učitelské práce komplikovanější,” říká ranní host Rádia ZET Tomáš Feřtek. Podle něj covid tuto situaci ještě zhoršil. „Přibylo dětí s psychickými problémy, s nevyrovnaností, sebepoškozováním. To těžko můžeme chtít po běžném učiteli, aby zvládal, zvlášť, když teď dětí ještě přibývá kvůli uprchlické krizi.”
Podle Feřtka učitelé potřebují podpůrné profese – od kvalifikovaných asistentů přes školní psychology po sociální pedagogy. Ti jsou dnes ve školách spíše výjimečně. „Teď se novela zákona o podpůrných pracovnících chystá znovu. Některé věci tam jsou, ale některé ne. Bohužel to je na delší lokty, než by praxe vyžadovala.”

Jak hodnotí končící školní rok? „Myslím, že to bylo vzpamatovávání se po covidové krizi, do které přišla uprchlická krize. Paradoxně by se dalo říct, že obě krize zdůraznily věci, které EDUin i odborná veřejnost považují za důležité - učitelé potřebují podporu a děti bezpečné prostředí, aby se mohly vzdělávat,” uzavírá spoluzakladatel EDUin Tomáš Feřtek.

Poslechněte si celý rozhovor Petry Květové Pšeničné:

Popis podcastu

Rozhovory se zajímavými lidmi na aktuální téma na Rádiu ZET.