Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Snažím se suplovat práci médií, říká překladatel výpovědí vojáků z války na Ukrajině Viktor Janiš

Ranní host

Rádio Zet

Společnost

Snažím se suplovat práci médií, říká překladatel výpovědí vojáků z války na Ukrajině Viktor Janiš

Obrázek epizody Snažím se suplovat práci médií, říká překladatel výpovědí vojáků z války na Ukrajině Viktor Janiš

Poslechněte si podcast

23. 2. 2023

16 min

O epizodě podcastu

Politolog a překladatel Viktor Janiš se běžně věnuje anglické literatuře, od vypuknutí války na Ukrajině ale shromažďuje výpovědi ukrajinských a ruských vojáků a ty překládá. Zítra bude mít křest kniha proslovů Volodymyra Zelenského z let 2019 až 2022 Poselství z Ukrajiny, kterou taktéž přeložil. „Je to minikurz novodobých ukrajinských dějin. Jsou to proslovy, které se netýkají jenom války,” říká ranní host Rádia ZET Janiš.

Od začátku války na Ukrajině publikuje Viktor Janiš na svých sociálních sítích překlady výpovědí vojáků z obou stran konfliktu, bezpečnostních analýz nebo telefonních odposlechů ruských vojáků. „Na začátku toho bylo víc, po roce se už situace ustálila a normalizovala. Ze začátku jsme měli málo bezpečnostních expertů, dneska jich máme docela dost. Po celou dobu jsem se snažil suplovat novinářskou práci a dodávat kontext,” vysvětluje Janiš.

Překládal také zprávy o situaci na frontě a cokoli, co by se k nám dostalo s několikadenním zpožděním. „Doba je dnes velmi rychlá. Ke spoustě zpráv a analýz se dostanu na Twitteru, ale médiím chvilku trvá, než to přeloží. A naopak já nejsem vázán redakčními kodexy a nemusím zjišťovat stanovisko z druhé strany, což je velmi obtížné. Nemusím ani dodržovat autorská práva, protože to je čistě pro moje publikum na Facebooku,” zmiňuje Janiš. „Přišlo mi pozoruhodné, že si toho lidé všimli. Začínal jsem jako veřejný intelektuál se třemi tisíci sledujících. Psal jsem o politice, ale mnohem víc o literatuře. Sledující mi ale začali přibývat. Lidé v těchto krizových časech opravdu touží po dobrých informacích nebo po tom, s čím se v normálních médiích nesetkávají. Svoje čtenáře jsem vůbec nešetřil,” dodává Viktor Janiš s tím, že publikoval třeba i status o 13 stránkách, který ale lidé četli a komentovali.

Poslechněte si celý rozhovor Petry Květové Pšeničné: