Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Putin se v referendu zeptá lidí na okupovaném území, zda chtějí připojení k Rusku, myslí si diplomat Cyril Svoboda

Ranní host

Rádio Zet

Společnost

Putin se v referendu zeptá lidí na okupovaném území, zda chtějí připojení k Rusku, myslí si diplomat Cyril Svoboda

Obrázek epizody Putin se v referendu zeptá lidí na okupovaném území, zda chtějí připojení k Rusku, myslí si diplomat Cyril Svoboda

Poslechněte si podcast

5. 5. 2022

15 min

O epizodě podcastu

„Prezident Putin 9. května něco řekne, jen se spekuluje o tom, co to bude. Jestli akce skončila a operace se povedla, nebo naopak Ukrajině vyhlásí válku, aby mohl mobilizovat více vojáků do řad ruské armády. Nevíme, co udělá, ale je to den, na který bude čekat celý svět,“ dodává bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda, který byl ranním hostem Rádia Z.
Ten se domnívá, že Putin oznámí, že cíle bylo dosaženo. „V referendu se zeptá těch, kteří žijí na okupovaném území, co chtějí. A oni mu v uvozovkách demokraticky odhlasují, že chtějí připojení k Rusku. Nezdá se mi, že by vyhlásil válku Ukrajině, ale možné to je taky. Do jeho hlavy nevidím,“ spekuluje Svoboda.

Je podle něj správná doba na to, aby se Ukrajina stala členem Evropské unie? „Máme Ukrajině dát status kandidátské země, ale není uzpůsobena k tomu být členem EU. Kdyby Ukrajina byla zítra členem, tak se rozloží Unie jako taková. Ukrajina musí být především demokratická země s fungujícím demokratickým systémem, musí to být země, která má svobodný, volný a konkurenceschopný trh. Musí být také schopna převzít to, čemu říkáme právní úprava Evropské unie,“ zakončuje Cyril Svoboda.

Celý rozhovor s moderátorem Nikolou Bojčevem a diplomatem Cyrilem Svobodou si poslechněte zde: