Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Poruchy příjmu potravy začínají posedlostí dietami a zdravou výživou, upozorňuje lékařka Hana Papežová

Ranní host

Rádio Zet

Společnost

Poruchy příjmu potravy začínají posedlostí dietami a zdravou výživou, upozorňuje lékařka Hana Papežová

Obrázek epizody Poruchy příjmu potravy začínají posedlostí dietami a zdravou výživou, upozorňuje lékařka Hana Papežová

Poslechněte si podcast

21. 9. 2021

15 min

O epizodě podcastu

Prvním signálem toho, že někdo trpí poruchou příjmu potravy, může být to, když zpozorujeme změnu v jídelním režimu. „Poruchy příjmu potravy jsou velké spektrum, které začíná chaotickým jídelním režimem a posedlostmi dietami a posedlostí zdravou výživou, která teď je na vzestupu,“ vysvětluje Hana Papežová, vedoucí lékařka Centra pro diagnostiku a léčbu poruch příjmu potravy na Psychiatrické klinice 1. lékařské fakultě UK a VFN v Praze.
Po změně v jídelním režimu jedince přichází úbytek váhy a s tím může souviset i změna chování. „Aby mohl dodržovat nějaké rituály kolem jídla, nebo se mu i vyhýbat, tak se začne vyhýbat i lidem a začne se chovat jinak,“ říká Papežová. Za posledních deset let vzrostl počet lidí s poruchami příjmu potravy asi o 15 procent. Počet dětských pacientů do 14 let během loňského roku vzrostl více než o polovinu. Za jednu z hlavních příčin tohoto nárůstu bývá označován koronavirus. „Vidíme to i v klinické praxi. V nárůstu u dětí hrál covid a izolace, zavření škol velkou roli,“ říká Papežová, která byla ranním hostem Rádia Z. Ve studiu ji přivítala moderátorka Petra Květová Pšeničná. Děti, které byly zvyklé cvičit, se během pandemie bály, že přiberou. Proto řada z nich začala extrémně cvičit doma, nebo přestaly jíst.

Za celkovým nárůstem poruch příjmu potravy, který je patrný na celém světě, může podle Papežové celá řada faktorů. K nim se zařadil také covid. Poskytnutí pomoci těmto pacientům by mělo přijít co nejdříve. To je ale právě v současné situaci velmi obtížné. U adolescentů je důležité, aby si problému všimli rodiče. Nejprve by se měli obrátit na pediatra a zkonzultovat s ním tělesný vývoj dítěte. Poté by měli rodiče vyhledat odborníka na poruchy příjmu potravy. Poruchy příjmu potravy u dětí mnohdy rozpoznají také učitelé. „Učíme pedagogy metodiky prevence, aby poznali poruchy příjmu potravy a dokázali doporučit první intervenci,“ popisuje Papežová.

Poslechněte si rozhovor moderátory Petry Květové Pšeničné s Hanou Papežovou, vedoucí lékařkou Centra pro diagnostiku a léčbu poruch příjmu potravy.