Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Pokud vyhraje populismus, radikálně se promění politická soutěž, říká politoložka Petra Guasti

Pokud vyhraje populismus, radikálně se promění politická soutěž, říká politoložka Petra Guasti

Obrázek epizody Pokud vyhraje populismus, radikálně se promění politická soutěž, říká politoložka Petra Guasti

Poslechněte si podcast

24. 1. 2023

16 min

O epizodě podcastu

„Populismus je záměrně zvolená strategie vycházející ze znalosti společnosti. Sice navazuje na existující problémy, ale řešení, která populisté nabízejí, nejsou reálná,” vysvětluje politoložka a socioložka Petra Guasti z Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI). Reakce na něj je podle ní velmi obtížná. „Jeden kandidát se nesmí dostat do defenzivy a snažit se jen vysvětlovat. Musí nastolovat i vlastní vize,” konstatuje vědkyně, která byla ranním hostem Rádia ZET.

„Populismus je jak v médiích, tak ve vědeckém kontextu v posledních deseti letech velmi užívaným termínem. Také proto co se děje v reálné politice. Ve vědě chápeme populismus dvěma hlavními způsoby jako ideologii a jako politickou strategii. Samozřejmě na sebe vzájemně navazují,” vysvětluje Petra Guasti. Jádrem populismu je rozdělování na čistý lid a zkorumpovanou elitu. „Společnost není homogenní. Existují rozdíly ekonomické, sociální, jakékoliv,” podotýká. Populistická politická kampaň staví na tom, že tyto rozdíly prohlubuje. „Z toho, co nás rozděluje, můžeme vykopat velmi hluboké zákopy tak, jako se tomu děje dnes,” upozorňuje Guasti.

Podle Petry Guasti existuje riziko, že jestli v těchto volbách vyhraje populismus, který se opírá o kampaň na základě lží a zneužívání negativních emocí, radikálně se promění politická soutěž do budoucna. „Pokud další politici uvidí, že tohle je forma politické soutěže, kterou společnost přijímá a nevymezí se vůči ní, půjde to dál a dál. Úplně se odtrhneme od toho, co by měla být soutěž politických vizí a návrhů na to, jak by měla být společnost organizovaná a jak by se měla stavět k výzvám, kterých je velmi mnoho,” uzavírá politoložka.

Jak může vědecký výzkum pomoci v překonání polarizace společnosti? Poslechněte si celý rozhovor Petry Květové Pšeničné:

Popis podcastu

Rozhovory se zajímavými lidmi na aktuální téma na Rádiu ZET.