Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Petr Smejkal: Čísla nakažených dál porostou. Lockdowny ani zahlcené nemocnice nás už ale nečekají

Ranní host

Rádio Zet

Společnost

Petr Smejkal: Čísla nakažených dál porostou. Lockdowny ani zahlcené nemocnice nás už ale nečekají

Obrázek epizody Petr Smejkal: Čísla nakažených dál porostou. Lockdowny ani zahlcené nemocnice nás už ale nečekají

Poslechněte si podcast

16. 9. 2021

12 min

O epizodě podcastu

Počty nakažených koronavirem v posledních dnech znovu rostou. „Já jsem to na rozdíl od některých optimistů trochu předpokládal, že další vlna nastane,“ říká hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal. Neočekává ale, že by měla být dramatická. „Bude to zejména vlna nakažených, ale nebude to vlna zahlcení nemocnic,“ dodává.
A to především díky značné proočkovanosti. Vakcíny totiž podle Smejkala fungují výborně jako prevence proti těžkému průběhu. A to i v případě mutace delta, která je výrazně nakažlivější. „Čísla porostou. My nevíme, do jaké míry jsme promořeny. Můžeme jen spekulovat,“ upozorňuje Smejkal. Odhadovat míru kolektivní imunity je proto těžké. Přesně známe totiž jen čísla očkovaných. Proto je podle Smejkala těžké předpovědět, jaká bude čtvrtá vlna. Život v pandemii koronaviru už se částečně přiblížil normálu. Přesto respirátory podle Smejkala tuto zimu rozhodně ještě nesundáme. Nějaká opatření zůstanou, lockdownům se ale vyhneme.

Smejkal je vedoucím Mezioborové skupiny pro epidemické situace. „My jsme zaplaťpánbůh vyplnili ten prostor, když nám říkali, že nejsme ti praví odborníci. A já jsem se ptal: kde jsou tedy ti praví odborníci? Myslím, že jsme tomu hodně pomohli,“ říká epidemiolog. Situaci podle něj neprospělo to, že se k pandemii vyjadřovalo příliš mnoho lidí a občané pak byli zmatení. Chyběla instituce, která by vydala jednoznačné odborné stanovisko. „Poté, co se tam za zavřenými dveřmi třeba pohádají a seberou si různá odborná stanoviska. Bylo by to daleko transparentnější,“ vyzývá Smejkal, který byl ranním hostem Rádia Z. Ve studiu ho přivítal moderátor Nikola Bojčev.

Dvě dávky očkování by měly být podle Smejkala dostačující. Třetí dávku by měli dostat jen nejohroženější pacienti. S jejím podáváním by byl Smejkal ale opatrný i s ohledem na to, že v řadě zemí na světě nemají lidé zatím přístup ani k první dávce. „Je to riziko, že v nějaké napůl proočkované zemi vznikne mutace, která se vrátí do proočkovaného světa a očkování prolomí, dodává Smejkal.

Poslechněte si rozhovor moderátora Nikoly Bojčeva s hlavním epidemiologem IKEM Petrem Smejkalem.