Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Navalis je projekt, který spojuje nevěřící s lidmi víry, říká převozník pražský Zdeněk Bergman

Ranní host

Rádio Zet

Zpravodajství

,

Společnost

Navalis je projekt, který spojuje nevěřící s lidmi víry, říká převozník pražský Zdeněk Bergman

Obrázek epizody Navalis je projekt, který spojuje nevěřící s lidmi víry, říká převozník pražský Zdeněk Bergman

Poslechněte si podcast

13. 5. 2022

16 min

O epizodě podcastu

„Všem bych doporučil, aby slavnost Navalis nacítili jako naši předci. Ti přijížděli do Prahy, kde se hromadně zpovídalo, šli na svatou mši a poté přicházelo procesí. To vše je součástí Navalis, je to taková duchovní cesta, která spojuje nevěřící s lidmi víry,“ popisuje převozník pražský Zdeněk Bergman, který byl ranním hostem Rádia Z.

„Navalis jsou vodní slavnosti, které víme, že zde byly od roku 1715. Byly k oslavě patrona všech lidí od vody, všech mostů a možná i nejslavnějšího Pražáka svatého Jana Nepomuckého. Je to jediná barokní tradice, která přečkala všechny režimy. Navalis je poměrně významný národní svátek, Jan Nepomucký byl chápan jako národní světec,“ dodává Bergman.

„Svatý Václav byl patron země České, ale Nepomucký byl nám lidem daleko blíže. Víra je poznání a děláme to proto, abychom zpřístupnili našim spoluobčanům a přátelům ten zázrak, který pro nás Ježíšek udělal. Kulturním přesahem je pak koncert na vodní hladině,“ zakončuje Zdeněk Bergman.

Celý rozhovor s moderátorem Martinem Karlíkem a Zdeňkem Bergmanem si poslechněte zde: