
Musica non grata přivádí k opeře mladé lidi, myslí si Iva Nevoralová

Poslechněte si podcast
26. 1. 2023
12 min
O epizodě podcastu
„Musica non grata ve volném překladu znamená nežádoucí hudba. Vychází to z historického kontextu. Němečtí nacionální socialisté ve 30. letech do této kategorie zařadili celou evropskou uměleckou avantgardu. Projekt Musica non grata se zabývá hudbou skladatelů, kteří byli nějakým způsobem pronásledovaní či perzekvovaní nacisty,” představuje projekt jeho zástupkyně Iva Nevoralová, která byla ranním hostem Rádia ZET.
Za Musicou non grata stojí současný umělecký šéf Opery Národního divadla a Státní opery Per Boye Hansen. „Když nastupoval do funkčního období, přišel s tímto projektem. Získal pro něj i finanční podporu, třeba od Spolkové republiky Německo. Přišlo mu zajímavé, že dnešní Státní opera vlastně tvořila evropské operní dějiny první poloviny 20. století, což málo lidí tuší. Tituly, které Musica non grata uvádí, se tady v Praze ve 20. a 30. letech hrály,” popisuje Nevoralová. Projekt běží od roku 2020 a potrvá do června 2024.
Kvůli koronavirové pauze se naplno začalo hrát až na podzim 2021. „Od té doby jsme uvedli opravdu krásné tituly, které byly dokonce nominovány na International Opera Awards 2022. To je obrovský úspěch, vlastně něco jako operní Oscar,” usmívá se Iva Nevoralová. „Českému, potažmo mezinárodnímu, publiku projekt přinesl tituly, které byste opravdu velice těžko hledali někde jinde. Na představeních vidíme spoustu mladých lidí. Myslím, že je to kvůli tomu, že jsou ty kusy neskutečně zajímavé a rozmanité. Mladí jsou přístupnější. Do divadla jdou ze zvědavosti, bez očekávání a nechávají se unášet. To je přesně směr, kterým autoři ve své době šli,” myslí si zástupkyně projektu Musica non grata.
Poslechněte si celý rozhovor Petry Květové Pšeničné: