Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Najděte si:

Obrázek epizody Martin Pavela: Dnes se zaměřujeme na výzkum vesmíru a vlastně přesně nevíme, co tady bylo v minulosti

Ranní host

Rádio Z

Zpravodajství

Martin Pavela: Dnes se zaměřujeme na výzkum vesmíru a vlastně přesně nevíme, co tady bylo v minulosti

Obrázek epizody Martin Pavela: Dnes se zaměřujeme na výzkum vesmíru a vlastně přesně nevíme, co tady bylo v minulosti

Poslechněte si podcast

25. 11. 2021

14 min

O epizodě podcastu

Paleontologie se zabývá životem organismů v různých geologických obdobích. Také u nás má dlouholetou tradici. “Máme dobré odborníky, kteří pracují v mnoha oblastech, každý se specializuje na určitou skupinu organismů,” řekl paleontolog Martin Pavela. “Když se začne stavět silnice, i to je dobrý způsob jak začít hledat fosilie, ” dodal také majitel jedné z největších soukromých sbírek zkamenělin v ČR. 

Pokud by jeho objevy chtěl někdo vidět, může se dokonce na ně přijít osobně podívat. “Připravuju rovněž muzeum, kde budou k vidění,“ doplnil vědec, který se fosiliemi zabývá víc než 24 let. “Paleontologie je detektivní činnost. Nacházíme často jen zlomky. Musíme si domýšlet barvy nebo tvary. Měkké tkáně totiž nejsou většinou dochovány,“ vysvětlil. “Šance najít pozůstatky dinosaurů na našem území jsou minimální. Česká republika je už hodně probádané území. V Polsku je obrovský potenciál pro další objevy. Nedávno tam našli nejstarší želvu na světě,” zdůraznil.

Jak se může člověk stát paleontologem? A co všechno to obnáší? I o tom si povídal moderátor Nikola Bojčev s Martinem Pavelou.

Popis podcastu

Rozhovory se zajímavými lidmi na aktuální téma na Rádiu Z.