
Kryptoměnu si může teoreticky založit každý, říká Jan Večerka

Poslechněte si podcast
20. 10. 2022
13 min
O epizodě podcastu
„Kryptoměn jsou desítky. Konkrétní číslo je velmi těžké říct, je to podobné jako s programovacími jazyky,” popisuje odborník na kryptoměny Jan Večerka. Podle něj si kryptoměnu může teoreticky založit každý. Reálně používaných jsou ale jen desítky. „Řada kryptoměn už z nějakého důvodu zkrachovala. Buď byla nepoužívaná nebo došlo k podvodům,” zmiňuje ranní host Rádia ZET.
S kryptoměnami souvisí i pojem token. „Nejjednodušší definice tokenu je, že to je nějaká digitální informace. Tuto konkrétní informaci můžete použít na jakékoli aktivum. Může to být nemovitost, investice do akcií, do firem, prakticky do čehokoliv,” vysvětluje Večerka. Token tedy reprezentuje digitální hodnotu a vztah mezi vlastníkem tokenu neboli investorem a konkrétním aktivem.
Může se tokenizovat i umění? „Můžete fungovat s digitálním aktivem na bázi investování do NFT. To je ale čistě digitální objekt, který nemá ke skutečnému obrazu žádný vztah. Nebo token může reprezentovat vztah ke konkrétnímu uměleckému předmětu,” popisuje Večerka. Můžete tak vlastnit třeba podíl slavného obrazu Mona Lisa. „I dnes už můžete na některých e-shopech zaplatit kryptem a koupit si reálný produkt. Proběhly už i realitní obchody, kdy kupující platil kryptoměnou. To je funkce jako prostředek placení. Pak je druhá možnost, a to je investování pomocí kryptoměny,” dodává Jan Večerka.
Jak to celé s kryptoměnami funguje? To si poslechněte v rozhovoru Martina Karlíka: