Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Kolem muralů lidé projdou a třeba jim zlepší náladu, říká ilustrátor Vladimír Strejček

Ranní host

Rádio Zet

Kultura

Kolem muralů lidé projdou a třeba jim zlepší náladu, říká ilustrátor Vladimír Strejček

Obrázek epizody Kolem muralů lidé projdou a třeba jim zlepší náladu, říká ilustrátor Vladimír Strejček

Poslechněte si podcast

2. 8. 2022

16 min

O epizodě podcastu

„Všechno je to interdisciplinární. Překrývá se tam ilustrace s kresbou, s malbou, občas děláme trojrozměrné věci. Ilustrace dnes pokrývá neuvěřitelný vějíř různých vizuálních výstupů,” říká ilustrátor Vladimír Strejček, zakladatel prvního českého ilustrátorského studia DRAWetc. „Fungujeme dvacet let, za tu dobu vím, co funguje a co už ne. Teď lidé chtějí muraly, do nich se úplně zamilovali,” dodává ranní host Rádia ZET Strejček.

„Jsou to velkoformátové malby na domy, něco, co vidí spousta lidí v průběhu dne, vstupuje to do veřejného prostoru. Ten veřejný prostor to ovlivňuje, lidé třeba projdou, podívají se a mají lepší náladu,” vysvětluje ilustrátor. „Ještě není vyzkoušena maximální trvanlivost muralů. Vzkvétají poslední dva tři roky, velký zájem je zejména poslední rok. Životnost je minimálně pět let.”

„Snažíme se, aby muraly nebyly tvrdé reklamy, ale aby to bylo něco, co člověk zavnímá a oslím můstkem se dostane k tomu sdělení, které si zadavatel přeje,” popisuje Strejček. Podle něj také vždy záleží na funkci, jakou má mural mít. „Za těch dvacet let mám v portfoliu sto vybraných ilustrátorů. Takže vždycky mám koho nabídnout, ať si ten člověk řekne jakýkoliv rukopis nebo styl.”

Poslechněte si celý rozhovor Martina Karlíka o muralech: