Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Najděte si:

Obrázek epizody Jana Šplíchalová: Nacisté chtěli získat židovský majetek a jejich životní prostor. I to byla motivace k holocaustu

Ranní host

Rádio Z

Zpravodajství

Jana Šplíchalová: Nacisté chtěli získat židovský majetek a jejich životní prostor. I to byla motivace k holocaustu

Obrázek epizody Jana Šplíchalová: Nacisté chtěli získat židovský majetek a jejich životní prostor. I to byla motivace k holocaustu

Poslechněte si podcast

24. 11. 2021

12 min

O epizodě podcastu

Už je to víc než 80 let od doby, kdy byla zahájena první deportace Židů z Československa do koncentračních táborů. Když se v roce 1941 stal zastupujícím říšským protektorem Reinhard Heydrich došlo k velké eskalaci násilí. Kurátorka archívu Dějin holocaustu z Židovského muzea v Praze Jana Šplíchalová mimo jiné popsala Rádiu Z, čemu všemu museli tehdy Židé čelit. 

“Od roku 1939 byli Židé vystaveni systematickému pronásledování, museli odevzdávat majetek, nemohli vykonávat svá povolání, děti nemohli navštěvovat školy, existovala celá řada ponižujících opatření. Jejich příděly jídla byly menší než u ostatních. Byli vystaveni obrovskému tlaku a bylo to pro ně psychicky náročné,” řekla. “Stále si mysleli, že se jim to stát nemůže, nechtěli na to pomyslet,” dodala.

Za jakých okolností vznikaly ghetta, v kterých museli Židé žít? Mohli se vůbec nějakým způsobem ubránit transportu? I o tom si povídala moderátorka Petra Květová Pšeničná s historičkou Janou Šplíchalovou. Celý rozhovor si můžete poslechnout zde: 

Popis podcastu

Rozhovory se zajímavými lidmi na aktuální téma na Rádiu Z.