Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Hodnota práce by měla být jasná podle toho, co firma chce, ne podle pohlaví, říká Simerská z projektu o rovnosti

Hodnota práce by měla být jasná podle toho, co firma chce, ne podle pohlaví, říká Simerská z projektu o rovnosti

Obrázek epizody Hodnota práce by měla být jasná podle toho, co firma chce, ne podle pohlaví, říká Simerská z projektu o rovnosti

Poslechněte si podcast

2. 11. 2022

17 min

O epizodě podcastu

„Žen ve vedení máme velmi málo a je pro ně velmi malá kariérní prostupnost nahoru. Samotná žena to nezmění. I když se bude sebevíc snažit, nastupuje na pracovní trh, který je nějak udělaný a nějakým způsobem na ženy nazírá,” konstatuje hlavní gestorka projektu 22 % k rovnosti Lenka Simerská, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. „Popis pracovní pozice by měl být neutrální a na něj teprve nabíráme konkrétního člověka.”

22 % k rovnosti je systémový projekt Ministerstva práce a sociálních věcí. „Hodnota práce by měla být jasná podle toho, co firma chce od daného pracovního místa, co od něj očekává, co potřebuje za vykonanou práci a odvedené výsledky. To by mělo být jednoznačně naceněno ještě předtím, než zaměstnance nabíráme. Potom už je vlastně jedno, jestli tam pracuje žena nebo muž. Když máme tento popis, hrajeme si jen s rozmezím od do. Popis by měl být neutrální a na něj teprve nabíráme konkrétního člověka,” myslí si Simerská. Podle ní je toto nástroj pro narovnání platů i změnu způsobu myšlení.

„Název 22 % k rovnosti vychází z čísla, jaký byl celkový rozdíl mezi platy mužů a žen v letech 2014 až 2015. Projekt vznikl, protože česká vláda si řekla, že už je třeba s tím něco dělat. Byli jsme dlouhodobě druzí nejhorší v Evropské unii. Nelepšilo se to, setrvačností bychom nikam nedošli. Byla potřeba vyvinout určité systémové nástroje a projev toho problému lépe popsat. To jsme zahájili v roce 2015 tímto systémovým projektem,” vzpomíná hlavní gestorka projektu. „V Unii jsme poskočili na páté místo od konce, za námi jsou i některé vyspělejší země. Je to určitý ukazatel, vypovídá o celkovém postavení žen v naší ekonomice. Je ale důležité dívat se do jednotlivých firem a napříč kraji,” uzavírá Lenka Simerská.

Poslechněte si celý rozhovor Petry Květové Pšeničné o gender pay gap:

Popis podcastu

Rozhovory se zajímavými lidmi na aktuální téma na Rádiu ZET.