Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody František Kotleta: Příležitost dvoustého výročí narození Mendela je hrozně inspirativní

Ranní host

Rádio Zet

Společnost

František Kotleta: Příležitost dvoustého výročí narození Mendela je hrozně inspirativní

Obrázek epizody František Kotleta: Příležitost dvoustého výročí narození Mendela je hrozně inspirativní

Poslechněte si podcast

22. 9. 2022

23 min

O epizodě podcastu

V rámci oslav dvoustého výročí narození Johanna Gregora Mendela letos vyšla antologie Zákon genu. „Oslovili jsme nejlepší autory české sci-fi, aby přemýšleli, jak genetika ovlivní společnost. To nás totiž může všechny inspirovat,” říká editor knihy Leoš Kyša alias František Kotleta, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. „Příležitost dvoustého výročí narození Johanna Gregora Mendela, jednoho z nejvýznamnějších světových vědců, je hrozně inspirativní pro to, zabývat se genetikou a tím, jak ovlivní společnost.”

Genetika je podle spisovatele s pseudonymem František Kotleta úžasné téma. „Můžou nás čekat genetické manipulace, genetická vylepšování, budeme se zlepšovat. Z nějakého důvodu to budeme i potřebovat, třeba když vyrazíme do vesmíru,” dává příklady Kotleta. „Uvědomme si, že máme několik miliard lidí a teď budeme mít možná stovky tisíc lidí, kteří se změní. Dneska jim říkáme superhrdinové a hrozně rádi koukáme na ty filmy. Ale co se stane, až tady budeme mít lidi, kteří budou těmi superhrdiny,” ptá se František Kotleta, vlastním jménem Leoš Kyša.

„Spisovatelé science fiction neříkají, co nás čeká. To říkají vědci. My se snažíme přemýšlet nad tím, jak ovlivní společnost to, nad čím dnes vědci přemýšlejí na bázi prototypů,” vysvětluje spisovatel. „Sci-fi se snaží psát nejen o technologii. Mnohem důležitější než přemýšlet nad technologií, která bude do budoucna, je přemýšlet nad tím, jak nás ta technologie ovlivní,” myslí si autor.

Poslechněte si celý rozhovor Petry Květové Pšeničné se spisovatelem Františkem Kotletou: