Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Film Tmání má člověku s depresí dodat pocit, že v tom není sám, říká jeho autor Ondřej Moravec

Film Tmání má člověku s depresí dodat pocit, že v tom není sám, říká jeho autor Ondřej Moravec

Obrázek epizody Film Tmání má člověku s depresí dodat pocit, že v tom není sám, říká jeho autor Ondřej Moravec

Poslechněte si podcast

30. 11. 2022

16 min

O epizodě podcastu

Autobiografický animovaný film Tmání Ondřeje Moravce seznamuje diváky s pocity člověka trpícím depresemi. On sám se s těmito problémy potýká už 14 let. Snímek navíc vytvořil v prostředí virtuální reality. Čtyřiatřicetiletý Filmař Ondřej Moravec byl hostem ranního vysílání Rádia ZET a přiznal, že snímek je zaměřen především na mladé lidi. Studenti za mnou po projekci filmu chodí a svěřují se mi se svými problémy, popisuje.  Projekce filmu je současně k vidění až do 12. února příštího roku v pražském Centru současného umění DOX.

Mým záměrem bylo diváka přivést k porozumění a k pocitu, že v tom není sám, říká Moravec o filmu Tmání. Dílo reflektuje jeho vzpomínky na počátky deprese. Pracujeme s estetikou démona, který se postupně zjevuje a na konci se ukáže v celé podobě, popisuje. Kromě vizuality je u snímku především důležitý hlas. Přišel jsem na to, že hlas je pro mě terapeutický prostředek, přiznává. Divák dává hlasovými impulsy stimul k tomu, aby se příběh posunul dál. Může zakřičet, zašeptat, zazpívat. Pokud se třeba stydí, může příběhem projít pouze jako pozorovatel, vysvětluje Ondřej Moravec. Jde o specifickou pozici, člověk se rozhoduje částečně sám za sebe a částečně se ponořuje do pocitů protagonisty filmu, vysvětluje filmař a scenárista.

Snímek Tmání má šířit osvětu o tom, co má člověk dělat, pokud někdo v jeho okolí depresivní stavy trpí. Rady o tom, že se člověk nemá utápět ve svých pocitech, může člověku spíš uškodit. Takovému člověku nejvíc pomůže pocit přijetí. Nemějte na něj nároky, prostě s ním buďte, říká Ondřej Moravec. Vyhodnocení toho, kde je hranice mezi úzkostným stavem a depresí, je velmi těžké. Pořád je to vyjednávání sám se sebou, uzavírá autor autobiografického animovaného snímku Tmání z prostředí virtuální reality Ondřej Moravec.

Bude mít snímek pokračování? A chce se filmař projektům z prostředí virtuální věnovat i dál? Poslechněte si celý rozhovor Petry Květové Pšeničné s filmařem Ondřejem Moravcem:

Popis podcastu

Rozhovory se zajímavými lidmi na aktuální téma na Rádiu ZET.