Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Cyril Svoboda: Afghánistán jsme zvrtali, byl to debakl. Generální tajemník NATO by měl být odvolán

Ranní host

Rádio Zet

Společnost

Cyril Svoboda: Afghánistán jsme zvrtali, byl to debakl. Generální tajemník NATO by měl být odvolán

Obrázek epizody Cyril Svoboda: Afghánistán jsme zvrtali, byl to debakl. Generální tajemník NATO by měl být odvolán

Poslechněte si podcast

10. 9. 2021

16 min

O epizodě podcastu

Diplomacie je o symbolech a o gestech. Proto si Cyril Svoboda, bývalý ministr zahraničí myslí, že by měl být kvůli situaci v Afghánistánu odvolán generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. „Jsem možná jediný v České republice, kdo to říká. Někdo mi může říct: prosím vás, copak za to může on? To je ale symbol, my jsme to zvrtali. Byl to debakl,“ vysvětluje Svoboda.
Kritizuje, že Západ se tváří, jako by se nic nestalo. Podle Svobody by ale NATO mělo ukázat, že má sebereflexi a uzná, že něco udělalo špatně. V době teroristických útoků v New Yorku 11. září 2001, od kterých uplyne v sobotu 20 let, byl Cyril Svoboda poslancem Parlamentu ČR. „Pro nás to bylo šokující, že se něco takového stalo. A říkali jsme si, jaká bude reakce. Jaká bude odpověď světa? Ta byla nakonec historická, protože poprvé v dějinách NATO byl použit článek 5 Washingtonské smlouvy,“ vzpomíná Svoboda.

To znamená, že všechny státy Severoatlantické aliance konstatovaly, že spolu s napadením USA byly napadeny i ony. Tím začala válka v Afghánistánu. Svoboda přiznal, že ho překvapila rychlost odpovědi. „Ten tlak šel neuvěřitelně rychle. Mimo jiné protože bylo velké souznění mezi tehdejším britským premiérem Tony Blairem a americkým prezidentem Georgem Bushem mladším,“ říká Svoboda, který byl ranním hostem Rádia Z. Ve studiu ho přivítal moderátor Martin Karlík.

Svobodova cesta na post šéfa diplomacie byla dlouhá. Do úřadu ho přivedl Josef Zieleniec, který byl prvním českým ministrem zahraničí. „Jsem za to moc vděčný, protože se mi to velmi zalíbilo. Je to úžasná práce. Diplomacie je fascinující,“ popisuje bývalý ministr zahraničí. V současné době vede Diplomatickou akademii.

Poslechněte si rozhovor moderátora Martina Karlíka s bývalým ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou.