Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Chtěli jsme lidi přistihnout u toho, jak se chovají, říká k výzkumu plýtvání potravin Kubíčková

Ranní host

Rádio Zet

Společnost

Chtěli jsme lidi přistihnout u toho, jak se chovají, říká k výzkumu plýtvání potravin Kubíčková

Obrázek epizody Chtěli jsme lidi přistihnout u toho, jak se chovají, říká k výzkumu plýtvání potravin Kubíčková

Poslechněte si podcast

4. 5. 2022

15 min

O epizodě podcastu

„Muselo to být anonymní, chtěli jsme lidi přistihnout u toho, jak se chovají a aby nevěděli, že se na ně díváme. Navíc by se asi nikomu nelíbilo, kdybychom se někomu šťourali v jeho vlastní popelnici. Vždy jsme proto svezli sto domácností na jednu hromadu a začali to přebírat,“ popisuje výzkum plýtvání potravin Lea Kubíčková, která byla ranním hostem Rádia Z.
Jejich vzorek byl poměrně velký, směsný komunální odpad byl celkově z 900 domácností. „Spolupracovali jsme s městskou svozovou firmou a v jejich prostorách se to odehrávalo. Tušili jsme, že bude rozdíl mezi tím, jak se lidé chovají například na vesnické zástavbě a na sídlištích. Na vesnici máte kolikrát slepice a lecos jim hodíte, kdežto lidé na sídlištích se chovají jinak. Nemají jinou možnost, nemají kompost, slepice a králíky, proto to hodí do černé popelnice,“ dodává Kubíčková.

„Projevuje se tam sezónnost. Sbírali jsme všechna čtyři roční období, když to ale zprůměruji, výrazně dominuje ovoce a zelenina. Dále pečivo a jeho zbytky. Nejméně je to asi maso a masné výrobky. Během covidu ale výrazně vzrostlo vyhazování hotových jídel, což logicky bylo způsobeno tím, že jsme nejedli v restauracích či jídelnách,“ zakončuje Lea Kubíčková.

Celý rozhovor s moderátorkou Petrou Květovou Pšeničkou a Leou Kubíčkovou si poslechněte zde: