Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody České pivo je fenomén, sládci ze zahraničí k nám jezdí na školení, říká ředitelka Svazu pivovarů a sladoven

Ranní host

Rádio Zet

Společnost

České pivo je fenomén, sládci ze zahraničí k nám jezdí na školení, říká ředitelka Svazu pivovarů a sladoven

Obrázek epizody České pivo je fenomén, sládci ze zahraničí k nám jezdí na školení, říká ředitelka Svazu pivovarů a sladoven

Poslechněte si podcast

9. 2. 2022

17 min

O epizodě podcastu

Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven, s úsměvem podotýká, že české pivo je „prostě nejlepší“. „Je to obrovský fenomén. Když se řekne Čech, patří k tomu česká hospoda a české pivo,“ dodává Ferencová, která byla ranním hostem v Rádiu Z.
„Úspěch českého piva spočívá ve výrobě. Základní vlastnost je pitelnost, což zní jako terminus technicus, ale když vypijeme jedno pivo, máme chuť na druhé. Naopak u těch zahraničních piv, která jsou těžší, jinak se kvasí, tak tohle nabádání k dalšímu napití tam není. Takže když říkám, že je české pivo nejlepší, myslím tím to, že se nejlépe pije,“ vysvětluje ředitelka.

A jaká je vlastně úloha sládka? „Sládek v pivovaru řeší opravdu úplně vše. Musí ohlídat správnou kombinaci, poměry, nákup surovin nebo vaření. Hlídá celý technologický proces,“ popisuje Ferencová s tím, že zahraniční sládek české pivo neuvaří, i když se správný postup v Čechách naučí. „V zahraničí české pivo neuvaří, protože například chmel je opravdu specifický. Navíc máme na české pivo chráněné zeměpisné označení, což je vlastně taková známka kvality,“ zakončuje Martina Ferencová.

Celý rozhovor moderátorky Petry Květové Pšeničné s ředitelkou Českého svazu pivovarů a sladoven Martinou Ferencovou si poslechněte zde: