Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Češi dobrovolničí rádi, chybí ale podpora ze strany státu, říká ředitelka INEX Lenka Kadeřábková

Ranní host

Rádio Zet

Společnost

Češi dobrovolničí rádi, chybí ale podpora ze strany státu, říká ředitelka INEX Lenka Kadeřábková

Obrázek epizody Češi dobrovolničí rádi, chybí ale podpora ze strany státu, říká ředitelka INEX Lenka Kadeřábková

Poslechněte si podcast

13. 9. 2021

11 min

O epizodě podcastu

„V roce 2018 jsme jako Češi nadělali skoro 57 milionů dobrohodin. To je podle mě neuvěřitelné a skvělé číslo,“ říká Lenka Kadeřábková, ředitelka INEX - Sdružení dobrovolných aktivit. Během pandemie toto číslo navíc ještě narostlo. Přesné statistiky zatím ale chybí. Obecně podle Kadeřábkové Češi dobrovolničí rádi, chybí ale systematičnost a podpora ze strany státu.
„Není to tak úplně začleněno do univerzitních studií apod. Víme, že třeba v zahraničí v západních zemích mívají klasickou praxi, že když se někdo hlásí na univerzitu, je pro ně běžné mít dobrovolnickou zkušenost,“ vysvětluje Kadeřábková. To u nás zatím chybí. Stejně tak to zatím nereflektují zaměstnavatelé. INEX se zaměřuje především na mezinárodní dobrovolnickou činnost. Prvotní motivací mnoha dobrovolníků je právě podívat se díky dobrovolnictví do zahraničí. „Definujeme se jako vstupní brána do aktivního občanství a dobrovolnictví. Často se stává, že hlavní motivací je vyjet do zahraničí, poznat svět,“ popisuje Kadeřábková, která byla ranním hostem Rádia Z. Ve Studiu ji přivítal moderátor Nikola Bojčev.

Po návratu mají dobrovolníci často další motivaci vést například workcamp nebo i založit vlastní neziskovku. Hlavní sezóna dobrovolnictví v rámci INEX probíhá přes léto. I v následujícím období bude ale řada projektů. Ty se budou konat především po Evropě, je možné vycestovat ale také třeba do Mexika. Škála činností je přitom pestrá – od sociální práce, přes práci v přírodě, po opravu kulturních památek. „Skoro každý si něco najde,“ říká ředitelka. Velmi oblíbenou dobrovolnickou aktivitou je záchraně želv v Mexiku. „Naše projekty přijímají kohokoliv. Není potřeba umět nějakou specifickou dovednost,“ dodává Kadeřábková. Zapojit se mohou lidé od 18 let. Horní věkovou hranici přitom INEX nestanovuje. Sdružení dobrovolných aktivit nabízí některé projekty i pro rodiny s dětmi.

Poslechněte si celý rozhovor moderátora Nikoly Bojčeva s ředitelkou INEX Lenkou Kadeřábkovou.