Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Najděte si:

Obrázek epizody Češi chodí málo na preventivní prohlídky zraku. Čas je přitom klíčový, upozorňuje oční lékařka Jana Mikšovská

Ranní host

Rádio Z

Zdraví

Češi chodí málo na preventivní prohlídky zraku. Čas je přitom klíčový, upozorňuje oční lékařka Jana Mikšovská

Obrázek epizody Češi chodí málo na preventivní prohlídky zraku. Čas je přitom klíčový, upozorňuje oční lékařka Jana Mikšovská
Play

Poslechněte si podcast

14. 10. 2021

11 min

O epizodě podcastu

Dnes je světový den zraku. Podle Jany Mikšovské, která je laserovým chirurgem na oční klinice NeoVize, pečují Češi o svůj zrak, pouze pokud je k tomu jejich oči donutí. „Málokdy chodíme na preventivní prohlídky ke svým očním lékařům. To s věkem není samozřejmě zrovna nejlepší, protože se mohou manifestovat různé oční choroby, o kterých ze začátku nemusíme vědět,“ upozorňuje Mikšovská. Léčba se proto v mnohých případech zahájí pozdě. 
K tomu, aby zůstaly naše oči a zrak co nejdéle zdravé, můžeme přispět i péčí o celý organismus. „Je to zejména péče o náš kardiovaskulární systém. Oči potřebují hodně krve – aby nedošlo k poškození sítnice, tak musíme mít zásobení kyslíkem,“ vysvětluje Mikšovská, která byla ranním hostem Rádia Z. Ve studiu ji přivítal moderátor Nikola Bojčev. Proto je i pro naše oči důležité se pravidelně hýbat a dbát na to, co jíme.

Jedním z rizik pro oči je silné UV záření. Proto bychom na ostrém slunci měli nosit tmavé brýle, doporučuje Miškovská. „Žijeme v prašném prostředí, pracujeme s počítačem, díváme se do svých mobilů, žijeme v klimatizaci nebo ve vytápěných místnostech – to všechno nám zhoršuje kvalitu slzného filmu,“ říká lékařka. S tím se potýkají především ti, kteří nosí kontaktní čočky. Proto by lidé měli v dnešní době dbát také na oční hygienu. Mikšovská doporučuje zvlhčovat oči pomocí očních kapek, které jsou dnes už běžně k dostání v lékárnách. Řadu z vad očí, kterými lidé dnes trpí, už je možné napravit pomocí laserové operace. „Co neumíme úplně úspěšně odstranit jsou změny na sítnici. Ale i tam dokážeme lidem pomoct, nebo alespoň zpomalit zhoršování stavu sítnice,“ dodává Mikšovská.

Poslechněte si rozhovor moderátora Nikoly Bojčeva s oční lékařkou Janou Mikšovskou.

Popis podcastu

Rozhovory se zajímavými lidmi na aktuální téma na Rádiu Z.