Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Aby měl člověk z meditace benefit, musí se držet zadání, říká lektor NEO Centra Ondřej Knybel

Ranní host

Rádio Zet

Společnost

Aby měl člověk z meditace benefit, musí se držet zadání, říká lektor NEO Centra Ondřej Knybel

Obrázek epizody Aby měl člověk z meditace benefit, musí se držet zadání, říká lektor NEO Centra Ondřej Knybel

Poslechněte si podcast

7. 12. 2022

14 min

O epizodě podcastu

„Učení meditaci vyžaduje štědrost k sobě i k ostatním. Rozhodnutí začít cvičit meditaci je totiž krok směrem k sobě. Děláme tím pro sebe něco dobrého. Není to sice vidět, ale význam toho je obrovský,” konstatuje lektor meditace Ondřej Knybel z NEO Centra. On sám učí thajskou meditaci vipassana. „Funguji spíš jako průvodce. Ujišťuji se o tom, že se studenti pohybují v rámcích meditace. Aplikují metodu sami na sebe a cvičí samostatně. Na základě toho získávají vhled, co pro ně meditace znamená, a pak se bavíme o tom, jak jim to jde,” doplňuje ranní host Rádia ZET.

Při učení meditaci člověk podstoupí výcvik a aplikuje její principy. „Je pro mě těžko představitelné, aby z meditace neměl benefit ten, kdo se opravdu drží jejího zadání,” zmiňuje Knybel. NEO Centrum se specializuje na léčbu duševních potíží a především závislostí. „Většina lidí tuší, co je jejich obtíž. Negativní věci ve svých životech máme spíš tendenci přehlížet. Závislost je za mě spojená s útěkem od toho, kým jsme, jak se cítíme a co si myslíme. Vipassana nám pomáhá vyrovnat se s tím, kým jsme. Když ji začneme cvičit, navážeme s těmito negativními věcmi uvnitř nás kontakt a můžeme se s nimi začít vypořádávat,” vysvětluje lektor. „Rovina praktické aplikace meditace je nevyčerpatelná. Přál bych si, aby byla více součástí života v Česku,” uzavírá Ondřej Knybel.

Jak probíhá učení meditace? To si poslechněte v rozhovoru Petry Květové Pšeničné: