Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody #17: Písnička pro Faltýnka

Rádio RePublika

Youradio Talk

Kultura

#17: Písnička pro Faltýnka

Obrázek epizody #17: Písnička pro Faltýnka

Poslechněte si podcast

14. 3. 2019

5 min

O epizodě podcastu

Satirické zpravodajství Rádio RePublika vám přináší informace, které se nikde jinde nedozvíte. Například poradí, jak se zbavit přemnožených škůdců. Při deratizaci je nutné být mimo domov, ideálně v oválné pracovně Bílého domu. Dále si můžete poslechnout nový pořad Písnička na přání. Co nechal Pepa z Chomutova zahrát Jaroslavu Faltýnkovi? Prozradí také, co nabídne dětem nový Večerníček.

Zvednout nad hlavu Stanleyův pohár je snem každého hokejisty. Není divu, jedná se o jednu z nejcennějších sportovních cen světa. K historicky prvním vyřazovacím bojům o tuto slavnou trofej - neboli play off došlo už 22. března 1894. V prvním zápase se proti sobě postavily týmy Montreal Athletic Amateur Association a Ottawa Capitals. Výsledek? Borci z Montrealu zvítězili 3:1.

Podoba ledního hokeje, jak ho známe dnes, se se datuje do roku 1886, kdy začali dávní průkopníci hrát s gumovým pukem. Konkrétně to byli hráči klubu Royal Military College z královské armádní univerzity v Kanadě. Tato severoamerická země není nadarmo kolébkou hokeje. Právě tam se totiž zakládaly první hokejové soutěže. Na počátku byly pouze amatérské a vznikaly kolem roku 1890.

A jak to bylo se Stanley Cupem, tedy samotným svatým grálem hokeje? Nejdůležitější milník slavné trofeje učinil v roce 1892 kanadský generální guvernér Frederic Arthur Lord Stanley of Preston. Když mu skončil mandát ve funkci, daroval hokejistům před odjezdem do Anglie pohár, který mimochodem pořídil za pouhých 48 dolarů. Nyní je jeho hodnota nevyčíslitelná.

Na historicky první titulu Stanley Cupu dosáhl Montreal Athletic Amateur Association už v roce 1893. Tento klub se později přejmenoval na Montreal Capitals. Vítěz prvního titulu ale ještě nevzešel z vyřazovacích bojů. Svou kvalitu ale tým potvrdil i o rok později. Na trofej totiž dosáhl i v prvním hranném play off, tedy právě - 22. března 1894. Historické události přihlíželo na tu dobu nevídaných 5000 diváků a hráči Montrealu zvedli nad hlavy trofej, o které si nejspíš ani nepomysleli, že dosáhne takové slávy.

Zajímavostí je, že Lord Stanley neviděl jediný zápas o svůj pohár. Během prvních pohárových utkání byl totiž v Anglii. Mimochodem, v den předávání trofeje měl jednu podmínku. Mohlo o ni usilovat jakékoli hokejové družstvo z libovolné ligy. Jeho přání se ale nenaplnilo. Vlastníkem Stanleyova poháru se později stala profesionální kanadsko americká NHL. Na její lesk mohly nově dosáhnout výhradně kluby z tého ligy. A z původně čistě amatérského turnaje se stala ceněná a výdělečná soutěž.