Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Šnobr: Velké zdražení plynu přijde v roce 2023. Zálohy mohou být i 15 tisíc

Ptám se já, Marie Bastlová

Seznam Zprávy

Zpravodajství

Šnobr: Velké zdražení plynu přijde v roce 2023. Zálohy mohou být i 15 tisíc

Obrázek epizody Šnobr: Velké zdražení plynu přijde v roce 2023. Zálohy mohou být i 15 tisíc

Poslechněte si podcast

2. 5. 2022

24 min

Česko se chystá na možné zastavení dodávek ruského plynu. Stát už na 30 % doplnil zásobníky, vláda ale potřebuje další kroky – i plné zásobníky totiž pokryjí spotřebu jen na pár měsíců. Co by to znamenalo pro každého z nás?

HostemPtám se jábyl energetický expert a investor Michal Šnobr.

Zásobníky plynu v Česku jsou na historickém maximu. K 1. květnu jsou plné z 30 % a podle ministra průmyslu Josef Síkely by před topnou sezónou měly zásoby dosahovat k osmdesáti procentům. Plán je podle ministra jasný – včasnými nákupy zabezpečit dostatečné množství plynu a zabránit ekonomickým škodám, pokud by se zastavil tok plynu z Ruska.

Právě Česko by kvůli své závislosti na ruském plynu při možném zastavení dodávek patřilo k nejpostiženějším zemím. Ačkoliv plyn od ruského plynárenského giganta Gazprom zatím do Evropy proudí, minulý týden zastavil dodávky plynu do Polska a Bulharska.

A nejistota nad dodávkami plynu se propisuje i v cenách pro koncové zákazníky, které v posledních měsících rapidně rostou. Sněmovna má proto v plánu předložit v květnu změnu zákona, která by umožnila zavést do růstu cen energií speciální tarif pro sociálně slabé domácnosti nebo i některé firmy.

Kam až vystoupají účty za energie? A dělá vláda dost proto, aby ochránila obyvatele? Jak by fungoval český průmysl v případě zastavení dodávek plynu?


---

Ptám se já.Podcast Seznam Zpráv. Rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte naSeznam Zprávách, poslouchejte naSpotify, vApple Podcastsa dalších podcastových aplikacích nebo naPodcasty.cz.

Archiv všech dílů najdetetady, ostatní podcasty Seznam Zprávtady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem#ptamsejanebo na e-mailaudio@sz.cz.


Popis podcastu

Hard talk Marie Bastlové na Seznam Zprávách. Zásadní a přímé otázky na politiky a na všechny, kteří jsou u moci a rozhodují.