Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Důchody Čechů na dluh? To není jediná tikající bomba, varuje Nerudová

Ptám se já, Marie Bastlová

Seznam Zprávy

Zpravodajství

,

Politické zprávy

Důchody Čechů na dluh? To není jediná tikající bomba, varuje Nerudová

Obrázek epizody Důchody Čechů na dluh? To není jediná tikající bomba, varuje Nerudová

Poslechněte si podcast

14. 9. 2021

22 min

Na důchody se bude půjčovat. Ministerstvo financí s tím už počítá v rozpočtu a to zneklidňuje opozici i odborníky. Kde vzít na dluh vyšším důchodům?

Hostem Ptám se já byla ekonomka, rektorka Mendelovy univerzity a předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová.

Deficit důchodového účtu se prohlubuje. Příští rok by měl být o víc než 12 miliard korun vyšší než letos a Ministerstvo financí počítá s tím, že si kvůli tomu bude muset půjčit víc než 36 miliard. Hlavně kvůli růstu penzí v příštím roce. Poslanci schválili na konci července zvýšení průměrného důchodu o 300 korun měsíčně nad zákonnou valorizaci, čímž prohloubili schodek o víc než deset miliard korun. „Je potřeba si uvědomit, že hranice příjmové chudoby je 13 640 korun. Máme 120 tisíc důchodců, kteří mají důchod nižší než 10 tisíc korun. Ale řešení, co je na stole, je na dluh, tedy na úkor životní úrovně budoucích důchodců,“ kritizuje v rozhovoru Nerudová.

Starobní penze navíc tlačí nahoru i vysoká inflace a značný růst mezd. Současný premiér a předseda ANO Andrej Babiš, ale ujišťuje, že si Česko může podobné tempo zadlužování dovolit. Část parlamentní opozice přitom varuje, že takové tempo zadlužování připraví o valnou část důchodů už současné padesátníky.


"Na důchody vždycky budou peníze, protože je to první výdaj, který se udává, když se sestavuje státní rozpočet. Ale následně přijde diskuze, na které další výdaje nebude. Mluvíme o časované bombě v podobě důchodového účtu, ale tikajících bomb je víc. Třeba v systému zdravotnictví, který bude mít stejný problém,“ dodala Nerudová s tím, že čas, kdy by bylo přijetí důchodové reformy „málo bolestivé“, je už dávno za námi. Bez zvýšení daní, ale i škrtů na stránce výdajů to podle Nerudové už nebude možné.

„Covid ukázal, že máme stát, který je velmi obtloustlý, neflexibilní a prospělo by mu výrazné zeštíhlení. I další vláda ale bude muset otevírat otázku zvyšování věku odchodu do důchodu, protože ta situace je neudržitelná,“ myslí si šéfka Komise pro spravedlivé důchody, podle které vláda strká před dlouhodobým řešením hlavu do písku.

Hrozí, že se v Česku kvůli správě státu na dluh sníží do budoucna životní úroveň? „Už v tuto chvíli si žijeme nad poměry, protože žijeme s vysokým deficitem. Naše ekonomika nevydělává na úroveň a kvalitu veřejných služeb, která je nám poskytována,“ dodává ekonomka s tím, že české veřejné finance se v porovnání s Evropou konsolidují hlemýždím tempem.

Jedná podle Nerudové vláda krátkozrace? A kde a jak by měla budoucí vláda razantně zakročit, aby situaci napravila?


- - -

Ptám se já. Podcast Seznam Zpráv. Rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách , poslouchejte na Spotify , v Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady , ostatní podcasty Seznam Zpráv tady . Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail audio@sz.cz .