
Speciál s Psychologickým evangelistou. O vietnamském dětství v Čechách a o psychoterapii.
Pomozte nám s tímto podcastem tak, že si koupíte jeho plnou verzi! DěkujemeVšechny užitečné odkazy zde: https://linktr.ee/Psychobitches ---
Eva s Olinkou si do studia pozvaly Minh Maie. Na sítích ho možná znáte jako Psychologického evangelistu. Týpka s vietnamskými kořeny, co dělá na Facebooku a Instagramu psychologickou osvětu pro širokou veřejnost.
Proč 80 % publika každýho psychologa tvoří ženy. Proč Minh vůbec začal dělat na mužským duševním zdraví (a proč to není veselej důvod). A pak to sklouzne tam, kam to v tomhle podcastu sklouzne vždycky: do psychoterapeutické nory. Proč si český terapeut nikdy nesmí říct, že je dobrej. Proč jsou výcviky letadlo za půl milionu a supervize fetiš.
Druhá půlka rozhovoru je ale o něčem jiném. Minh přijel do Čech v pěti letech, za rok zapomněl vietnamsky a stal se people pleaserem, co lhal spolužákům, že dostal k Vánocům autíčko, aby zapadl. O české nevlastní babičce, která mu byla bránou do české kultury. A o tom, co to je být první syn prvního syna, mít na zádech celou rodinu a posílat půlku výplaty do Vietnamu a mnoha dalších odlišnostech západních a východních kultur.
🎧 Ve FREE části:
- proč nejvíc hejtu nepřichází od lidí, ale od kolegů z oboru
- jak vypadá impostor syndrom, když ho celá scéna pěstuje jako ctnost
- co udělá s dítětem kulturní šok, když ho v pěti letech hodí do Chomutova
- proč se za sebe Minh dvacet let styděl a co z toho vyrostlo
🔒 V placené části jdeme hloubš:
- stud versus vina, a proč má v asijský kultuře prim
- proč je rozvod pro vietnamskou komunitu vyloučení ze společnosti a jak s tím Minh žije, když má dva malý kluky
- guess culture vs. say culture: proč si dvě kultury nikdy nerozumí, co je správná komunikace
- jestli je naše západní terapie vůbec přenositelná do kolektivistických kultur
- a sektářství výcviků, kde si Rogeriáni s kábéťákama poměřujou, kdo dělá terapii „správně"
Uvolněný pokec tří lidí z oboru, co to každej dělají trochu jinak a baví se přesně o tom, proč jim ta česká psycho-scéna místama nesedí. A o tom, že někdy je největší superschopnost být nejblbější v místnosti.
Pusť si to. A pak nám napiš, jestli ti to taky brnká na strunu.
