Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Prostor X

Čestmír Strakatý

Zpravodajství

,

Společnost

Trest, nebo spravedlnost? Na oběti se nemyslelo, umíme lépe řešit i sexuální násilí, říká Masopust Šachová - Prostor X podcast

Obrázek epizody Trest, nebo spravedlnost? Na oběti se nemyslelo, umíme lépe řešit i sexuální násilí, říká Masopust Šachová - Prostor X podcast

Poslechněte si podcast

20. 3. 2023

31 min

Řídíme se trestním řádem z roku 1961, který je poplatný době svého vzniku a jehož primárním účelem je najít a potrestat viníka. Jenom o zločinu a trestu by ale podle Petry Masopust Šachové trestní řízení být nemělo. „Vedle toho má sloužit k tomu, aby napravovalo způsobenou újmu, aby dokázalo reagovat na potřeby oběti a motivovalo a podporovalo pachatele k přijetí odpovědnosti,“ je přesvědčená předsedkyně Institutu pro restorativní justici a upozorňuje, že k vypořádání se s trestným činem je často potřeba víc než vyslechnout soudní rozsudek. Restorativní programy, které k nápravě poškozených mezilidských vztahů směřují, přitom nemusí nutně vést k odpuštění. Úlevou může být i přestat nenávidět.

Popis podcastu

Prostor X je podcast časopisu Reflex, v němž moderátor Čestmír Strakatý zpovídá osobnosti o aktuálních a zajímavých tématech.