Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody ... s Josefem Veselkou (114)

Procento Miloše Čermáka

Miloš Čermák

Společnost

... s Josefem Veselkou (114)

Obrázek epizody ... s Josefem Veselkou (114)

Poslechněte si podcast

8. 3. 2021

1 hod 11 min

O epizodě podcastu

Hostem 114. dílu je Josef Veselka. Přednosta Kardiologické kliniky ve FN Motol je český kardiolog světového formátu, který stále věří tomu, že žije a pracuje na správném místě ve správný čas. A který právě dokončil epický román o dvou lékařích, kardiologovi a kardiochirurgovi, a jejich životních osudech, propletených do příběhu Česka. Měl by vyjít na podzim.

Josef Veselka je lékař, vědec a spisovatel, autor knihy povídek a novinových sloupků i komentářů. A také můj dobrý kamarád, který v podcastu Jedno procento není žádným nováčkem. Naposled jsme mluvili před necelým rokem, během prvního lockdownu, o tom, co je covid a co pro nás může znamenat.

Teď už to víme, lépe řečeno jsme zjistili, že nákaza koronavirem se stala celosvětovou pandemii a možná největším problémem, který naše civilizace řeší od konce druhé světové války. Konec je na dohled, vědcům se podařilo to, čemu před rokem nikdo nevěřil. Máme k dispozici hned několik účinných a bezpečných vakcín, a v řadě zemí je už naočkována významná část lidí.

To je ta dobrá zpráva.

Špatná zpráva je, že Česko světlo na konci tunelu stále nevidí. Anebo vidí, ale i tak máme pocit, že je k němu příliš daleko. Situace je v Česku nejhorší od začátku pandemie, nemocnice, zdravotnictví i lidi v něm jsou na hranici svých možností.

Možná za hranicí.

A právě o tom jsme s Josefem Veselkou mluvili. Jak se to mohlo stát, a proč Česko tak špatně zvládlo návrat covidu po loňském létě?

Platí to, co jsme si oba ještě před rokem mysleli, totiž že Česká republika je dobrým místem k životu pro nás a naše děti?

Je to selhání elit, anebo náš všech? A jak to dopadne?


Popis podcastu

Co byste dělali, kdyby vám v telefonu zbývalo jen poslední procento baterie? Jaká je vaše nebezpečná myšlenka? Čemu věříte, ale nejde to doložit? Na čem se s většinou lidí kolem sebe neshodnete? Rozhovory s lidmi o budoucnnosti, snech, inovacích a taky o tom, co je v noci budí ze spaní. Bude za 10 let svět lepší, nebo horší než dnes? Rozhovory Miloše Čermáka