Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Samuel Morse. Vynálezce technologie telegrafu

Příběhy z kalendáře

Český rozhlas

Historie

Samuel Morse. Vynálezce technologie telegrafu

Obrázek epizody Samuel Morse. Vynálezce technologie telegrafu

Poslechněte si podcast

27. 4. 2022

18 min

Pamatujete si ještě Morseovu abecedu? Akát, blýskavice, cílovníci, erb…? Samuel Morse se narodil 27. dubna 1791. Přestože technologie telegrafu má období slávy dávno za sebou, budeme si vyprávět o jejím vynálezci. Vydáme po stopách vynálezu, který spolu s železnicí zásadním způsobem přispěl ke kolonizaci Ameriky. Víte, jaká byla první zpráva odvysílaná telegrafem? Dozvíte se, že proti útlaku impéria se dá bojovat i malováním. A jak souvisí výtvarné umění a telegraf?

Popis podcastu

Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu. Každý všední den vám tak dvojice moderátorů Tereza Stýblová a Jan Kovařík nebo Jitka Novotná a Jan Čenský nabídne příběh, který chcete slyšet.