Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Najděte si:

Press klub

Frekvence 1

Společnost

Tomáš Zíma: Obrovský problém školství je, že se na něj politické garnitury od listopadu 1989 vykašlaly!

Play

Poslechněte si podcast

11. 11. 2019

12:27

Exkluzivní hosté každý den na Frekvenci 1! Lidé, o kterých se mluví nebo mluvit bude! Poslouchejte další epizody v aplikaci Youradio Talk.

O epizodě podcastu

"Obrovský problém školství je, že se na něj politické garnitury od listopadu 1989 vykašlaly. Protože školství, to není stříhání mostu před volbami, ale je to dlouhý proces. Od základní školy po školu vysokou je to 18 let, to máte skoro 4 volby. A to školství je obrovským způsobem podfinancované," řekl v Press klubu rádia Frekvence 1 rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zíma. 

Automatický přepis podcastu

Frekvence 1 pressklub každý den aktuálního ss12 zdraví Bára Nesvadbová a Můj dnešní host Pan profesor Tomáš Zima pane rektore Lite jak jsi tak člověk přijímá ve společnosti snad ze všeho nejvíc pomlouvají zdravotnictví a školství je to oprávněné osoby oprávněné to není to pomlouvání ale zdravotnictví a školství se každý vyjadřuje a to ze dvou důvodů škol s tím prošel každý a každý ve svém okolí má někoho a buď jsou to děti vnoučata děti přátel kteří jsou v tom školském procesu a ve zdravotnictví studuje každý setka od vlastně narození až po po smrt Takže každý s těma nějaký kontakt a lidé možná i ten kontakt třeba v zahraničí a musím říct že české zdravotnictví patří k těm nejlepším na světě z hlediska dostupnosti hlediska kvality aa péče která je Řekl bych Top Five svět a co se týká českého školství tam je to horší lidé kteří učí a to od mateřské škole až po školy vysoké jsou samozřejmě a Většina z nich jsou nadšenci kteří svoji práci berou jako poslání předávat znalosti budoucím generacím ale obrovský problém školství je to že politické garnitury de facto od listopadu 89 cena školství vykašlali protože školství to není stříhání mostu před volbami ale je to dlouhý proces od základní školy po škole vysoko je to 800 to máte skoro čtyři volby když to proběhne normálně a to školství je obrovským způsobem podfinancované neduhy podle vás je nedostatek málo málo peněz Protože to potřebujete pro rozvoj nových věcí jak učit děti jak samozřejmě dobře motivovat učitele ale já přeji každým jak jsiadekvátní mzdu jejich postavení a Někdy je třeba smutné že vidíte reklamy na některé pozice které jsou také potřebné pokladní řidič městské dopravy kdy Víte že jsou to platy 3 nikdy odborných asistentů docentů a učitelů Takže ať má řidič tolik i ten učitel má Sorry a ten mnohonásobně nebo výrazně vyšší vyšší plat a teprve se ty mzdy začne hýbat poslední dva tři roky ale mám obrovský deficit po 20 let vstupu nových technologií umělá inteligence a tak děti jsou strašně zvídavé na jednu stranu umějí lépe než než moje generace ovládat ovládat mobilní telefony iPady a podobně někdy mají problém si třeba zavázat tkaničky a ty rukodělné věci a stavět a tam je třeba rozvíjet u kreativitu pak samozřejmě do toho vstupujíty školy mají možnosti mít moderní technologie které velmi atraktivním způsobem přiblíží přírodní vědy History filmy defakto ta výuka může být velmi pestrá je většinou v menších skupinách a ty školy se postupně A zase je to dáno finanční možnostmi adaptují na na to bych řekl kreativnější vzdělávání nové přístupy elektronické zdroje ale role učitele tam vždycky nezastupitelná protože ten předává i tu svojí životní zkušenost kterou z žádného počítače a nic nějakého robota nezískáte mladé lidi Vy jste s nimi asi hodně kontaktu současná generace našich studentů absolventů jediná mají samozřejmě možnosti jsou velmi otevření jsou kritičtí cestují mají možnost přehršle informaci někdy až moc takžeta výuka úplně jiná než byla třeba před 20 30 40 lety je to většinou velmi jak si vztah partnerský nikoliv paternalisticky jako to byl to byl minut takže ta generace jediná a je to bych řekl generace zdravá dobrá Frekvence 1 dnešní host pan rektor Tomáš Zima který říká že generace současných mladých lidí je dobrá otevřená a zřejmě i svobodomyslná co pro vás osobně znamená Svoboda Svoboda pro mě neznamená na straně jedné a že si mohu o svém osudu rozhodovat sám Můžu si se rozhodnout kam budu chtít cestovat jakou knihu budu číst s kým se budu setkávat na straně druhé a to na to část lidí zapomíná že svoboda je také výrazná odpovědnost odpovědnost za sebe za své blízké ale odpovědnostza můj podíl na společnosti na tom jak se ze mě ale třeba to děcka životního prostředí planeta bude bude vyvíjet a na tu odpovědnost často ty ti lidé zapomínají protože moje Svoboda vlastně končí někde tam kde je zase Svoboda toho druhého člověka a si představuje že si může dělat co chce a to není Svoboda Svoboda je že musím respektovat je ta práva toho druhého člověka že musím ním A tyto okolí které taky chce uplatnit tu svoji svobodu každý se s tím vyrovnala nějak jinak asi pro spoustu lidí vzor Jaké jsou pro vás zásadní hodnoty společnosti Já bych řekl že zásadní hodnota je slušnost poděkovat omluvit se když tak udělá chybu a být velkorysýchyby dělá člověk někdy každý den chyba je někdy že třeba málo spíte Chyba je že někdy neodhadnete nejvíc reakci nějakých jiných lidí a něco děláte i v dobré víře a pak se někdy dobré konání obrátí proti vám chyb člověk dělá dělá různých a někdy si z nich bere ponaučení největší chyba nevím která byla největší ale chyby dělá každý člověk včetně mě tak věc která mě v tuto chvíli nejvíc mrzí není ani tak řekl jako by chyba moje ale někdy ne odhadnutí reakcí některých lidí že by to člověk lépe předvídat a byla jsi se choval jinak diskuze sponzorství zákazu styku s sponzorským ale myslím tím i chování kterých lidí kteří své individuální zájmy povyšují třeba na zájmy dobrého jména Univerzity KarlovyFrekvence 1 vás zdraví Bára Nesvadbová a Můj dnešní host a pan profesor a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Řím aktuálně profesor je velmi zarazilo když jsem si četla váš životopis že jste byl porotcem soutěže Miss univerzita Myslíte si že podobná soutěž patří na univerzitě půjdu pak byla to soutěž před řadou let což pořádali studenti Bylo nás tam víc a je na tohle je to přijde mi krásně kteří k Bylo nás tam víc a to Jestli si dobře pamatuji jak jsem byl děkanem Nebyl jsem rektorem takže to je jedna věc a to ještě ale nepopírám to byla to aktivita studentů která byla asi dva roky a pak skončila po nějakých debatách které jsme měli organizovali to studenti poznali mě Pozvali mětyto soutěže dříve byli teď nejsou a společnost s určitým pohledem pohledem vyvíjí a mění se pohledy na věc bylo to byl to asi říkám dvě akce chodili ty modelky v plavkách některé chodili tak i v plavkách byly tam i otázky Samozřejmě bych řekl intelektuálního charakteru a pokud se nepletu tak tam myslím vyhráli kolegyně z humanitní fakulta feminists tím rovnost všech pohlaví a ženy mají mít stejný prostor které kteří mají muži a uvedl to na konkrétních příkladech což je to nejlepší u mě na ústavu jsou Soul primářky 4 a jenom jeden muž je primářem takže to je jedna věc a druhá věc je třeba minulém kolegy za předchozího rektora v kolegu nebyla žádná žena u mě Mám tři pro rektorky s devíti a questorjaké žena takže já si žen vážím a mají mít prostor a tím třeba vytvářet to abys koupil jak si svoji profesní dráhu dráhu dráhu jak si životní problémem Česká feminismu a rovnoprávnosti svou platové podmínky jinak asi si nemáme na co stěžovat rovnoprávnosti daného stavu Nicméně mají tedy vaše primářky stejný plat jako pan primář jedna paní primářko Má dokonce i vyšší a moje paní prorektor to mají úplně stejné stejné šaty jako mají paní pro lektory jsou tam určitě rozměry velikosti a že ne ne já tohle to s tím pro mě důležité já ty lidé hodnotí podle toho jak se chovají a podle to jak pracují a je mi úplně jedno jestli je to žena muž nebo někdo jiného pohlaví Kam chcete univerzitu dovézt tak já jsem teďka univerzitu dovedl a mám z toho velkou radost do Alliance For You plus což je Evropská Univerzitní Alliance questskterá zahrnuje pařížskou sorbonne University účtu z Kodaně Milána Varšavy když jsme získali hodnocení 93 bodů se stav Bruselu Takže tam jsem univerzitu dovedl v těchto dnech chci aby u nás bylo víc a já si Grand tourisme začínal v roce 14:00 tak na univerzitě byl jeden gram v tuto chvíli tam běží 7 grantu A8 bude od ledna aby univerzita byla otevřena v tom mezinárodním prostoru a spolupracovat s předním instrukcemi celého světa Řekla jste to jestli velmi hezky Praha je krásné bezpečné město Česká republika snažíme se pro ty zahraniční profesoři Vytvářet podmínky a pokud mají zahraniční Grand tak je to jednodušší Pokud samozřejmě z těch české zrušíme se to nějakým určitým způsobem kombinovat protože ty platové podmínky v zahraničí a u nás jsou odlišné ale třeba na společném pracovišti s akademií věd BiocevA otevíraly nedávno za hranicemi Prahy tak tam je 40% zahraničních odborníků z celého světa z Kanady Izraele a dalších zemí mi stýská se vám tak já pořád tuto profesi si držím blbé To je to řemesla poslání které mám takže když jsem v Praze tak já každý ráno přece je každé ráno před sedmou hodinou jezdím tady do Všeobecné fakultní nemocnice a ještě mám pár pacientů a vezu tam kolegy na ústavu už má loučím a to mě trošku chybí Takže těším se až začnu více učit studenty v kolik hodin denně vlastně pracujete Teda já to raději ne počítám tak včera jsem Vyjížděli jsme z Prahy brzo ráno Jeli jsme do Olomouce Průměr je můj pracovní den začíná před 7:00 ráno a končí tak kolem desáté večer nemáte vůbec žádný soukromý život tak já se snažím najít najít to volno někdy o víkendech s přáteli s blízkými zajít si do divadlana dobrou večeři někdy něco uvařit pro kamarády a někdy při těch zahraničních cestách si člověk vyšetří trochu času třeba na jakou krásnou galerii nebo divadelní představení co jsi teď se těším a o víkendu je se v Londýně podívá možná nějaký muzikálová a pan profesor Tomáš Říman který jako rektor říká že současní mladí lidé jsou svobodní svobodomyslný a vzdělání a to je skvělé slyšet