Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Najděte si:

Press klub

Frekvence 1

Společnost

Michal Šmarda: Může se stát, že se ČSSD po 140 letech ocitne naprosto mimo zájem voličů

Play

Poslechněte si podcast

6. 6. 2019

15:21

Exkluzivní hosté každý den na Frekvenci 1! Lidé, o kterých se mluví nebo mluvit bude! Poslouchejte další epizody v aplikaci Youradio Talk.

O epizodě podcastu

"Dokud ČSSD nemá nula procent, tak má kam klesat," uvedl v Press klubu kandidát na ministra kultury Michal Šmarda.

Automatický přepis podcastu

Frekvence 1 pressklub Luboš procházka a host host a pressklubu rádia Frekvence 1 je kandidát na ministra kultury a také stále starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda Dobrý den Dobrý den už jste dostal pozvání na Pražský hrad Zatím jsem pořád pozvání na Pražský hrad nedostal Takže stále na ní čekám a samozřejmě Těším se na toto pozvání podle informací které jsem našel Mělo by k tomu dojít po návštěvě prezidenta Miloše Zemana ve Slovinsku to návštěva se právě koná takže to zítra mohlo by to být do konce týdne příští týden Já si myslím že to určitě nebude tento týden a potom uvidíme Já to opravdu nevím chcete prezidenta požádat až se s ním potkáte s vámi bude chtít mluvit aby tu změnu na postu ministra kultury nezdržoval Chtěl bych pana prezidenta požádat aby to dobře uvážil A pokud to bude možné tak aby tu situaci se snažil vyřešit co možná nejrychleji protože je to nezbytné pro to aby ten Resort mohl normálně fungovat měl pevné vedenía mimo jiné mohl vyjednávat o rozpočtu Protože to není jednoduchá věc a jak z těch minulých rozpočtových vyjednávání víme tak často platí že když se ty základní parametry nestihnu v 1:00 do prázdnin tak pak ten Resort to může dopadnout úplně dobře Já sám víte že je prezident Miloš Zeman doporučil šéfovi vlády panu Babišovi aby s výměnou na postu ministra kultury počkal až se do řešit trestní oznámení která podal současný ministr kultury Antonín Staněk Myslím si že tohle vám asi prezident řekne jak budete argumentovat No tak to byla výzva k panu premiérovi a pan premiér turismus vážil a rozhodl se jí nevyhovět Takže já když vám prezident řekne že má tento názor budete mu class na srdce já se postarám aby ta trestní oznámení byla dořešena ve funkci ministra Nebojte nebo co mu řeknu aby byla řešena se musí postarat při Morgana trestním řízeníoznámení když dáváte Nikol trestní oznámení musíte to velmi dobře zvážit Protože na rozdíl od žaloby je nelze vzít zpět nemůžete trestní oznámení dávat jen tak musí ten umí dobře rozmyšlenou protože jakmile ho jednou podáte tak je to něco co se nedá vzít zpátky a má to velkou váhu a v tu chvíli už vstupujete do toho trestního řízení pouze jako někdo kdo dodává vyžádané podklady čili Já si úplně přesně neumím představit jak Ministerstvo kultury může dohlížet na trestní řízení to je věc je účastníkem takže nebudu No hlavně že samozřejmě veškeré podklady které bude potřeba dodat orgán činný v trestním řízení tak Resort kultury dodá Ať už ho bere pan Staněk nebo ať už bych ho vedle já a nepředpokládám že by kdokoliv jakékoliv dokumenty zatajovat předtím mi to orgány takže to to mohu slíbit Když se ještě zastavím a na Pražském hradě mi tady na Frekvenci 1 budeme v neděli vysílat prezidentský pressklub rozhovor dítěte se zeptat můžete se zeptat Já se zeptám Nicméně chtěl byste něco abych sepana prezidenta protože nebo si ho nechat si to určitě nechám na tu schůzku ale když se zajímáte o tobě ta schůzka bude tak se můžete zeptat když na něj a to co si s panem prezidentem chci říct co si řekneme mezi čtyřma očima a to co nechceš jít se mnou My se s panem prezidentem známe 26 let je teda pravda že v poslední době se moc nevídáme ale to je dáno jeho funkci Říkáte si že si s panem prezidentem na půl tykáme napůl Takže ano od vám teď Já vím tak já jsem tady v prezidentském pouze ptám kdyby ta schůzka mohla být případně vám dám vědět ale další téma mluvil už jste vy s dosavadním ministrem staňkem o případném převzetí agendy nebo informoval jste se na tu situaci ono to bylo trošku teď hektické takže s panem ministrem staňkem budu budu mluvit velmi brzy teď ale ještě jsem s ní nemluvil a neozval se vám on sám že by s vámi Ne ne ne já jsem se mi ozvala budeme spolu mluvit ale tak my jsme kolegové ze sociální demokracie takže já v tom problém nevidím Já si myslím že pan ministrpodal demisi Po zralé úvaze a když posíláte demisi tak to znamená že chcete skončit takže teď jde o to kdy mu to bude umožněno a jakým způsobem to proběhne Takže já se s ním rád sejdu probereme to a já si myslím že dojde k nějaké shodě přitom setkání i opět zase přebíráme jako v případě Pražského Hradu budete chtít i konkrétní informace ke kauze Jiřího fajta a odolného pana ředitele Moravského muzea umění Já si myslím že v tuhle chvíli není úkolem ministerstva by do těch probíhajících jsou s nějakým způsobem mrazem tím zasahoval v tuhle chvíli úkolem ministerstvo něco úplně jiného úkolem ministerstva je pokud možno co nejrychleji uspořádat transferová řízení tak aby to organizace mohli dostat nové vedení tak aby měli stabilní vedení protože už dva měsíce se u těch organizacích Movie téměř výhradně v negativním smyslu jsou to výkladní skříně České republiky a je potřeba aby Znovu měl jasné vedení které je povede a bude mu dávat jasný směr a ty výkladní skříně České republiky opět začnou fungovat jako něco co Českou republiku propaguje a ne jako něcona čem se vznáší stín pochybnosti to je největší chyba k jaké mohlo dojít říká v pressklubu rádia Frekvence 1 Michal Šmarda Frekvence 1 pressklub každý den aktuálního jsme v druhé části našeho rozhovoru když jsme ho začínali tak abyste mi říkal jestli jsi nastřelí méně jakým způsobem k tématu aby jste věděl o čem bude řeč záměrně jsem vám za to je jedno téma a také malý mini Tescu už potřetí to zažívám ty otázky dle mne nejsou složité přes to přesto to zkusím jestli by to jak se jmenuje ředitel Národního divadla ředitel Národního divadla se jmenuje Burian narozeniny oslaví v červenci Karel Gottmáš jubileum letos také mám poradit tak to bude 82 nano 80 let No tak medvěda na to je ministrem určitě víte co je to 14. července vám prozradím takže to je další odpověď na otázku a vím to právě proto že je to zároveň dobytí Bastily To bych ti to ještě další Zajímavé informace a teď to vypadá jako že mám přehled o celém kalendáři že je to významné protože se narodil Můj syn Vít vidíte Nicméně sám za sebe i za Frekvenci 1 pokud se stanete ministrem do té doby tak na to myslet a v případě Karla Gotta kterého není samozřejmě necháme na vás jakým způsobem s tím naložit na ministerstvu jakou písničku Karla Gotta Tak kterou máte nejradši Já si tipnu buď návrh na schválení čas a nebo Lady Karneval ne No tak samozřejmě že Lady Karneval No to jetak tolik malý minetest tak já musím říct že jste prošel tak děkuji moc a jsem za to baví No a teď bychom přišli od vaší kandidatury nebo Kladno slavných burianu je v české kultuře hodně takže já jsem tam je na chviličku chvilinku jo pořád je musím se přiznat že když jsem si ten test chystal Musel jsem si křestní jméno pana Buriana ověřit také aby to nevypadalo že vás tady zkouším tak přiznám je to to teď bych pokračoval a k situaci v ČSSD protože vy jste jejím místopředsedou to možná nebude taková legrace samozřejmě výsledky eurovoleb všichni znají ČSSD neuspěla považujete toto za absolutní dno k mohla ČSSD spadnout a teď už se konečně odrazí absolutní dno je 0% takže rozumím dokud se nemá z ČSSD 0% tak makám klesat Nicméně Tohle je velký průšvih který Pokud sociálnímu Grácie okamžitě nezačne řešit příběh příčiny tohoto průšvihu tak už se nemusí vrátit na politickou scénu jako duchovní Partner amůže skončit tak že po 140 letech soucitné naprosto mimo zájem voličů má to svoje důvody a ty důvody neleží pouze v těch posledních pěti letech rozhodně nejde házet na účast v babišově vládě současné a nebo předtím ve vládě Andreje Babiše Bylo by příliš snadné kdyby jsme si našli vnějšího viníka našich problémů na toho naházeli naše naše problémy a řekli si tak počkáme až vám skončí protože jednou skončí a pak pojedeme dál aniž bychom se změnily takhle to prostě není Vy jste byl dříve kritikem vstupu ČSSD do vlády Já jsem pořád s tebou a přesto do ní chcete vstoupit tak ono to mám jako fyzicky Tak ono to má svou logiku je to určitě zažíváte zaměstnání taky že máte nějakou velkou poradu rozhodnete s jakým jdete směrem by se od jsme v menšině máte jiný názor na to kam by vaše stanice měla dál směřovat A to že prohrajete v tomto konci vším sporu to ještě neznamená že pak začněte svým kolegům házet klacky pod nohy a budete říkat já jsem jsem nechtěl Já jsem to nechtěl dělat tak já vám to teď budu schválně kazit Takže jste někdy něco tak ne pozici v pozici současné tedy šéfredaktora Ale dříve se to stát může to připouštím samozřejmě beru na vědomí i vaše vyjádření Jaká je teď nálada v ČSSD je to opravdu ponurá nálada od těch výsledku eurovoleb možná té situaci v něčem Lepší dřív dokud v Sociální demokracii probíhaly takové takové ty poziční boje tak každý byl přesvědčen o tom že když nějaký neúspěch tak rituálně po pravým a předsedu případně další členy předsednictva tím vyřešíme naše problémy místo nich nasadíme nové figury asi mi to novými figurami beze změny pojedeme dál dneska Vidíme že i ten špatný vztah s bývalým předsedou sociální demokracie je jedním z důvodů proč sociálnímu kratsi je dneska v tak špatné situaci v jaké je dneska všichni vidíme že mi musí změnit politiku Sociální demokracii že nestačí vyměnit tváře a to je něco co mě naplňuje na druhé straně optimismem i když to nebude lehké ten kdo říká že sociálně migraci přišla o věrohodnost přišla o přesvědčivost v komunikaci s veřejností tak má prostě pravdu já to vidím na každém kroku je problém že vám některá témata sebral Andrej Babiš tam sebral často je moc To je pravda on prostě je mistr politického marketingu má na to celý tým lidí až v tom dobrém i na to reagujeme na to reagujeme z jiného pohledu amatérský a samozřejmě v takové chvíli takové chvíli je lepší pozici ale nad tím nemá cenu chvilku to tak prostě je na druhou stranu sociální demokracie má hluboký základ a je spousta témat která nám nemůže nikdy marketingové hnutí jako je hnutí ANO se brát nemůžou nám ty témata sebrat ani pravicové strany a rozhodně námi nemůžu se brát ani komunisté takže my máme svá razantní témata ve kterých jsme unikátní a jde jenom o to veřejnost přesvědčit o tom že když tato témata prezentujeme tak jsme také věrohodný lidé kterým se dá věřit že pokud něco řeknu tak to také splní hodně komentátorů srovnává situaci ČSSD s ODS která v minulosti padá ke dnu a odrazila se od něj pomůže ČSSD kdyby byla v opozici Já jsem o tom přesvědčen Nicméně Toto je to o čem jsme mluvili před chvílí Toto je vyřešený spor dnes v dote vlády vstoupili a jedním z důvodů nebo jedním ze způsobů jak dosáhnout toho aby jsme byli věrohodný je že když podepíšu mi nějakou smlouvu tak i beze zbytku dodržíme nevykupujeme sezení A dodržujeme tak dlouho dokud je dodržuji náš Partner Takže pokud v tomto volebním období náš Partner neporuší koaliční smlouvu pokud bude dodržovat programové priority vlády a pokud se nevyhodí takovým způsobem aby prostě bylo nadále neudržitelné v té vládě být tak sociální demokraté by měla být schopna dodržet smlouvy která uzavřela A poslední věc v Sociální demokracii A myslíte si že v eurovolbách i ublížila kauza ministra Staňka Myslím si že určitě Myslím si že určitě nás poškodila ale tak jako jsem říkal že nás je úspěch a sociální demokracie a házet na vnější Nepřátelé tak určitě nejde ani přijít s jedním jednoduchým vysvětlením že nebýt kauzy Ministerstva kultury tak by sociální demokraté dopadla dobře možná by jsme měli o 1% více ale pořád by to byl fatální neúspěch říká v prezkou rádia Frekvence 1 Michal Šmarda Frekvence 1 pressklub každý den aktuálního s dalším horkým tématem posledních dnů jsou protesty proti Andreji Babišovi Václavské náměstí bylo zaplněno 120 tisíc lidí by pravděpodobně budete ministrem jeho vlády a když by si vás povolal jako ministr a řekl Pánové co mám teď podle vás udělat teď hovořím hypoteticky A teď bych šel ministrovi po ministrovi Co byste mohli Já bych Andreji Babišovi ještě jednou poradil aby zvážil zda hnutí ANO není schopno vygenerovat člověka který má méně zátěže Z minulosti do pozice premiéra a pokud by mi znovu odpověděl že ne tak jak odpověděl několikrát No tak o sociálně demokratickou výzvu tak by ho požádal by jsme udělali společně vše pro to aby například ty střety zájmů které se dneska dneska skloňují v médiích v auditní zpráva Evropské komise tak abychom takovéto problémy do budoucna nemuseli systémově řešit i jediný způsob jak to udělat tak abychom takovéhle problémy nemuseli řešit je že začneme nejenom Evropská léčit české dotace používat zejména na podporu drobných podnikatelů malých firem a strukturálně postižených regionů To znamená že nebudeme evropské ani české dotace používat na to aby jsme velké firmy dělali většími ale naopak na to aby jsme těm kteří začínají tím které jsou na začátku tím kteří jsou například na Vysočině na Severní Moravě nebo v severních Čechách pomohli vůbec začít podnikat To by bylo mnohem rozumnější než podporovat velké firmy a ve chvíli kdy bychom se na tomhle dohodli tak tam kdybych může zůstat předsedou vlády a proto že jakékoliv pochybnosti o jeho střetu zájmu budou tu chvíli liché poslední téma protože už nás tlačí čas a když se stanete ministrem skončit jako starosta Nového Města když se stanu ministr určitě je nesmysl abych dělal dvě uvolněné funkce naráz Já si budu muset vybrat pokud se stal ministrem tak nebudu moct chodit do práce v Novém Městě Ale zase na druhou stranu zůstanu vedení města zůstanu v radě ale nebudu za to brát peníze budu v neuvolněné funkci a uvolněným starostou nebo místostarostou se stane nějaký jiný člověk naší kandidátky musíme se ještě domluvit kdo to bude A už jste to řešili nebo zatím ne budeme máme schůzku v neděli nebo v pondělí počkejte v neděli je nějaká komise i ty Takže v pondělí večer máme schůzku naší kandidátky společně s blízkými podporovateli a tam se rozhodneme jakým způsobem to vyřešíme ale není to žádná vykrucování se rozhodně nebudu ve dvou úvodních funkci Nerad bych prostě nezvládla starost o Novém Městě na Moravě poměrně těžká odpovědná práce a řeknu ještě jednu věc Omlouvám se vidím že už přetékáme do volejbalu ale ne nevadí ale i tak i tak přesto že přijímám tuto funkci jako krizový management a rozhodně nevidím svoji budoucnost za 2 za 3 roky na ministerstvu kultury vidím spíš zpátky v komunální politice Last empress rádia Frekvence 1 byl kandidát na ministra kultury stále ještě starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda Díky a hezký den Taky vám děkuji na shledanou