Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Najděte si:

Press klub

Frekvence 1

Společnost

Hana Malinová: V Česku je zhruba 13 000 žen, které jsou schopné a ochotné denně nabídnout sexuální služby

Play

Poslechněte si podcast

29. 10. 2019

15:56

Exkluzivní hosté každý den na Frekvenci 1! Lidé, o kterých se mluví nebo mluvit bude! Poslouchejte další epizody v aplikaci Youradio Talk.

Automatický přepis podcastu

Frekvence 1 pressklub každý den aktuální host Frekvence 1 vás zdraví Bára Nesvadbová a Můj dnešní host paní Hana Malinová výkonná ředitelka společnosti občanského sdružení rozkoš bez rizika Mohu se vás zeptat kdy vlastně vznikl tenhle nápad ono to je už mnoho let z rozkoš bez rizika funguje na trhu ne jestli bych vás Báro teda s dovolením mohla opravit na to jistě mu ale Miss už od tak 3 roky už nejsme občanské sdružení ale tak zvaně zapsaný spolek jo takže dobrá takže a já nejsem výkonná ale já jsem pokročil a jsem generální jo tady se omlouváme ale jako to to to jako z toho já si jako samozřejmě to tak neberu ale zase abys aby to nevypadalo že jsme to natáčeli před třemikam má také dobrý tady tohle to je ten název spolku uvést na pravou míru Takže my jsme vlastně na kterou sociálních služeb od roku 92 a jsme vlastně první organizace v bývalém východním bloku v jejímž jako bych řekl a jejich cílovou skupinou jsou sexuální pracovnice Řekněte mi jak se mění ten trh prostituce jo jako my za chvilku no Jak se vyvíjí Jestli jo tak vy vy s takovým jako zajímavým způsobem asi bych to začala Nějakým tím geografickým Vymysli to teda ten jako v České republice nebo rozhodně České Republice a mám na mysli jsme vznikli za Československé republice Takže takhle samozřejmě první co čeho si všimneme hlavně po roce 2004 kdy přistoupila naše zeměEvropské unie tak se změnila národnostní struktura a vlastně dneska nemáme máme 86 80% žen je Češek do dříve to bývalo tak kolem 5:00 na 50% a dokud to stouplo sexuální pracovnice já ti to kvalifikovaný odhad A co je kolem kolem 13000 plus mínus protože já jsem vlastně sociologii demograf tak trošku Tak to beru jako že je to není stav denní stav žen které jsou ochotny nebo schopni nabídnout sexuální služby v průměru denně a jaká to je žena Kdo je typická teda sexuální pracovnice v České republice je samoživitelka je to Dívka která vyjde z nějakého ústavuCo je to starší dáma která nemá co dělat no je to všechno jo to samozřejmě jsou tam ty trendy Ještě jsme ji nedokončili ale jsou tam ty trendy že se nám zvyšuje počet matek zdvojnásobil se nám počet matek od dvou dětí ty už tvoří dneska 20 procent našich klientek 60 procent tvoří škoda že není to už leží jednoduché uživit dvě děti No tak samozřejmě peníze jsou tady vždycky až na prvním místě jo To jako že by to tak někoho až tak strašně bavilo takových žen moc není A kolik vlastně stojí průměrný sex No tak já nevím Co považujete za průměrný sx2000 Pokud je to orální může být i za 500 Ale to je spíš výjimečně mi stejně k jednu zajímavou věc že když to vlastně nikoho nebaví a můj kamarád Polečistá mi naopak kontroval když jsem se s ní bavila o prostituci v Čechách že spousta těch dívek a žen se vymlouvá na nějaké vozovkách vymlouvá nebo vysvětluje svoji situaci znásilněním dětství zlým otčímem a a nechtějí ale žádný návrat do té běžné společnosti vlastně jsou ve své roli dá se říci spokojené No samozřejmě jako taková průměrná doba setrvání v sexbyznysu je kolem sedmi let je to takový jako obdobný jako je je to u drogově závislých ono jak takhle ono jsou třeba ženský které mají rády sex s tou P do toho ale pokud jsou jako nemám jsou úspěšní a majetek zákazníků až moc tak prostě už jsou unavený a nebaví je to že jo to je jasný ale co třeba situaci kdy si nemůžu dovolitnějakého zákazníka odmítnout Takže ono tam taky ne vždy chodí nějaký ty prostě princové na bílém koni ale ty zákazníci Často jsou velmi problematický a není problematiky a není jednoduché jim vyhovět snaží požár snaží se třeba požadovat víc než bylo předem domluveno Je to hodně o jednání je každý Zákazník je příjemné i nepříjemné takže bych řekla že samozřejmě že je to je to baví vychází také z toho jaký mají třeba vzdělání a co dělali předtím jo Takže jaké jsou udělání něco středoškolačka je ale i tak se nemáme tak v podstatě Nám se to tak přelévá takovou třetinu až 40 procent tvoří tedy vyučené ženytřetinu jsou ženy s maturitou a zbytek tvoří se základním vzděláním a tak kolem 7:00 8% jsou vysokoškolačky zákazník české prostitutky ženatý muž Neřekla bych jako úplně ženatý muž ale ne ale má stálou partnerkou asi Takže takže dneska už se ti chlapi tak moc ne že není Takže je to je to samozřejmě je to většinou jsou to muži kteří teda tu stálou partnerku mají těch které jsou jako osamělý a hledají tady jako bych řekla alternativní formu sexu těch nebývá tolik řekněte mi Hana jak úspěšná jak úspěšně Návrat těchto žen do normální jiné práce třeba zákazu nebo do obchodního domu jako prodavačky Jak těžké je to vrátit se vlastně do reality která je třeba 15 běžná hnutazáleží na tom kam se ta žena může vrátit Pokud je to třeba studentka která si takhle přivydělávala na to aby mohla chodit nebo se někam na párty nebo se oblékat protože nebyla podporována od rodičů tak pro mě je to samozřejmě jako bych řekla jednodušší pro ty kteří vlastně se moc se nemají nemají kam vracet že známe ty situace Jak to vypadá v těch obchodních domech a podobně tak ty to třeba zkusili a zase se vrátit do té prostituce i tak je to i i takhle je to prostě možný tam těch alternative je víc ale většinou to bývá že si najde partnera založí rodinu a nebo má své vysněné povolání jako řada žen si třeba udělala zaplatila řidičák a teď pracuje někdeU jakého dopravce Někteří si dali třeba se nám Ukrajinku která si do vybavila svou Ordinaci a a má ordinaci na Ukrajině těch a v takových těch prostě cílů které které se ženy snaží dosáhnout tím že prostě do toho světa prostituce vstoupili ty jsou různorodé některé se nechají jenom tak jako bych řekla unášet proudem ale jsou takový který prostě si jdou za tím cílem který si to splní a prostě odejdou My jsme dělali takový výzkum žen který který u nás tři roky nebyli a ze 150 čísel nám zůstalo 13 Oni to prostě odříznou se vším všudy S1 vás zdraví Bára Nesvadbová a Můj dnešní host Hana Malinová Která je vlastně přesvědčená a povídá o tom že i prostituce a prodej vlastniho tělamůže mít happy end naturálního je teda osobně přijde jako velmi zarážející že někdo může prodat vlastní tělo aby si mohl koupit šaty Jak velké je procento těch dívek které jak jste říkala Studuji vysokou školu a zřejmě si přivydělává jako colgar a nebo něco podobného Tak já bych to nevěděla jako že by to byl jenom prostě šaty ale je to nějaký určitý životní standard který který Chtějí prostě mít a třeba dělají někdy opravdu tak složitý Uvědomte si kolik vám stojí času Když si chcete zákaz v Albertu nebo kdekoliv jinde Vydělat nějaké peníze takže i těmto dívkám jde o čas jo oni to chtějí získat ty peníze v nějakém kratším časovém údobí jo protože prostě semusí učit že jo o tom je ta škola kterou nemám pochopení Řekněte mi jak moc ovlivňuje prostituci nástup feminismu A nemyslím tím jenom radikálního feminismu a vlastní síly že některá válce bych řekla bílého muže a současná Evropa To si jako že nejsem v vědomější a nebo naopak to vůbec nepociťujete ptám No já jsem já teda jako samozřejmě jako feministky stojí za někde zatím švédský modelem který teda jako já osobně nepovažuji za velmi šťastný protože to pomáhá zorganizovat takovou tu Mafii kolem sexbyznysu protože ty můžeš stejně jsi tu cestu najdou A je to prostě složitější je tam víc násilí není některé to může i odradit ale většina z nich To je jako s alkoholem si tu svojí cestu k té služby kterou Ještě jí tak si najde já bych jenom chtěla říct že je tady hodně žen který prostě ty peníze investují bych řekla společensky žádoucím způsobem Já jsem se setkal ženou která mě řekla Jako na rovinu že by jí ten stát měl být vděčen protože díky tomu co dělá všechny její tři děti vystudovali já to je potřeba si také uvědomit že pokud by byla někde Já nevím odpovídají zaměstnání odpovídající jejich vzdělání tak by určitě na to neměla Nezlobte se ale vystudovalo i spousta dětí právě žen které se živí jako prodavačky dejme tomu kosmetiky a ne vlastního těla s tím vůbec jako neumím to jako bych neřekla bych tam že by to bylo vlastně tělo ale jsou to teda sexuální služby přibývá nám že někteří prostě ten muž nějaký měj chudoby života opustil a má teď třeba nevím dvě dvě dívky na střední škole a zatímco pro ostatní profese tom místě kde působí je už tak zvaně stará tak pokud vypadá dobře a má zákazníky tak v tom sexbyznysu se uplatní jo Paní doktorka jak často jsou prostitutky obětmi trestných činů no tak poměrně dost ale Hlásí to že jo No my jsme dělali protože jsem ten sociolog Tak se snažím dělat výzkumy a my jsme dělali výzkum vlastně různých forem násilí vůči sexuálním pracovnicím a v podstatě jenom 17% ses žádnou z těchto forem nesetkalo Frekvence 1 vás zdraví Bára Nesvadbová a Můj dnešní host socioložka Hana Malinová tu dlouhou dobu kterou pracujete s ženami které dělají sexbyznys A co je váš největší úspěch v rámci té práce No tak já bych to rozdělil do takových dvou skupin první skupina je zdravotní protože v podstatě máme velmi malou incidenci HIV v Čechách mezi ženami a jako jedna z těch rizikových skupin Je považován jsou považovány právě sexuální pracovnice tak si myslím že se tady podařilo stabilizovat tu situaci ohledně výskytu HIV ale i ostatních pohlavně přenosných infekcí je pravidlo používat kondom No tak samozřejmě že je ale jako bohužel ten kondomy taky trošku o diskusi a muži často nějak bych se řekla jako fixují snaží se třeba připlatit nebo různě předstírají že už to mají sundavají si ho poslední chvíli je to jen nechápu proč podstupují takhle velké riziko ale dělají to tak že to není tak jako úplně jednoduché je to na dlouhé vyprávění v čem všem prevence spočívá ale především je to v diagnóze a léčbě všech pohlavně přenosných infekcí které v podstatě bych řekl a skoro z poloviny jsou schopni zabránit průniku průniku třeba viru HIV a když je žena vlastně závislá na tom přímo z sexuálních služeb a chce vystoupit z toho koloběhu co ji nabídněte No tak samozřejmě jako nabídneme tu cestu si musí ona vlastně najít sama mi nabídneme bych řekla takovou tu možnost a třeba já nevím jak hledat pracovní místo a tak dál ale musí se jako pro to rozhodnout sama a řeknu vám že tady někdy jako dlouhodobý proces protože si řekne jo jo tak já já jako když mě to pořád ještě jakoby na půl cesty asi něco najdou pak si přivydělat tak se tam vždycky vrátí protože jsou to přece jenom je tam zvyklá u mythos je zvyklá ten kolektiv jsou tam ty peníze a tak dál takže No a většinou většinou My máme teda heslo které nejvíc vychází a to je to že v našem případě se Dobří holubi se vracejí Takže když teda už jednou odejdu a jako opravdu tak je to se vším všudy Že už je prostě nepotkáme že sex je asi zábavná věc ale ta láska ta láska je mnohem zábavnější tak na slyšenou