Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Najděte si:

Press klub

Frekvence 1

Společnost

Ekonom Dominik Stroukal: Na konci roku 2020 budeme nejspíš bohatší. Rizika ale existují vždycky

Play

Poslechněte si podcast

9. 1. 2020

16:46

Exkluzivní hosté každý den na Frekvenci 1! Lidé, o kterých se mluví nebo mluvit bude! Poslouchejte další epizody v aplikaci Youradio Talk.

O epizodě podcastu

"Může se stát, že už nikdy žádná větší krize nepřijde. Během celého dvacátého století a i během dvacátého prvního to vypadá, že by to mohlo být první desetiletí bez krize. Což samozřejmě spoustu lidí láká k myšlence, že zákonitě musí přijít nějaká další. Ale ona se spousta věcí změnila - změnil se přístup centrálních bank i vlád k tomu, jak krizím předcházet, protože i oni se poučili z toho, jak se vyvíjela ekonomika v minulosti a jak k těm krizím docházelo," řekl v pořadu Press klub ekonom Dominik Stroukal.

Automatický přepis podcastu

Frekvence 1 pressklub Luděk Staněk a host Posloucháte pressklub Frekvence 1 mým dnešním hostem Je Dominik stroukal Hlavní ekonom společnosti rokle Dobrý den Dobrý den Mám před sebou rok 2020 takže jaký bude zle Sky Economy a budeme na jeho konci bohatší nebo chudší pravděpodobně budeme bohatší A i když nikdy nebylo více rizik toho že bychom mohli po dlouhé době po dlouhé době růstu být i chudší že by mohlo přijít něco že ho se obáváme nějaká ta krize ale vypadá to a všechny velké instituce ať už je to Česká národní banka nebo Ministerstvo financí zahraniční Evropská komise nebo Mezinárodní měnový fond předpokládají že bychom na konci roku 2020 měli být bohatší zhruba o nějaká dvě procenta v průměru Tak jak to mi jako nové měříme Co jsou vlastně největší rizikové faktory toho co jsou Hlavní rizika které nás v roce 2020 čekají tak některá Terezka se trošku změnilCož je samozřejmě brexit A kdy se během celého roku 2019 mluvilo o tom že rok 2020 může být rokem Kde v brexit může zasáhnout do toho světového vývoje a negativně Teď to vypadá že jsme spíš dosáhli určitě jistoty že vím že bude potom co Vyhráli a vyhrál budeš Johnston ve spojeném království další věc která se řeší sou obchodní spory Donalda trumpa s Čínou ale se zbytkem světa to znamená zvyšování cen jejich snižování a otázky kolem toho co se bude dít mezinárodním obchodě jehož utahování nebo zvyšování těch cel uzavírání hranic koření může vést k negativnímu vlivu na světovou ekonomiku takže tam tyhle ty rizika jsou dále zpomalující Čína Čína jako obrovská ekonomika která dlouhou dobu rostla a rostla rekordními tempy tak začal zpomalovat ten tvůj zůstane stále sice obrovský je pro nás nepředstavitelné ale je pomalejší a to se samozřejmě že procent na celé ekonomice protože když se něco změní v Číně o 1% tak přece jenom bych je miliarda a ono se to projeví a projeví nakoneca následně pomalá pomalá Německo Německo bylo na hraně recese v letošním roce a vypadá to že se nebude úplně tak dobře dařit automobilovému průmyslu jako jsme byli zvyklí v minulých letech a na tom jsme se na mě závislý Itálie má nějaké problémy s bankovním sektorem o tom se takhle hodně mluví každá z těhle těch věcí pravděpodobně vypadá že trošku jenom zpomalí ten růst ale Může se stát že vybouchne a mohl by to být nějaký problém A těch věcí se na stalo za poslední léta asi pravděpodobně nejvíce Kde byl o Crazy jako takový se mluví vlastně poměrně často spousta jako domů mluví o tom že krize bude příští rok a mluví o tom třeba 10 let ale chci se zeptat není to tak že spousta těch vlastně krizových scénářů přichází díky tomu že je ekonomové vlastně jako přivolají respektive že tak dlouho se mluví o tom že hrozí recese až lidé začnou skutečně méně utrácet protože tomu začnou věřit až No se na tu recepci která ještě není vlastně připravovattím se vlastně Spusti určitě to tak do jisté míry dvě Protože naše HDP domácí produkty mutumutu výkonnost ekonomiky měříme tak je z největší části závěsný na spotřebě A ta spotřeba je závislá na tom co lidé očekávají pokud budeme očekávat že v příštích letech nám porostou Příjmy a že se bude mít dobře a všechno pošlape budeme mít práci tak potom utrácím A když utrácím a tak nám roste tak ono Maca a takhle jednoduše řečeno Nicméně ono to vypadá že prostě i tam zjistí limity které nejsou jenom o nějakém očekávání ale jsou fyzikální v tom smyslu že třeba dneska s narážíme na limity zaměstnanosti nezaměstnanost nikdy nebyla v České republice nebo za posledních Kolik je to 16 let nebyla menší což znamená že teď k tomu aby člověk našel nového zaměstnance přetáhnout zaměstnance tak mu musí přidávat o hodně víc peněz A třeba už na to ta firma nemá a když na to ta firma nemá tak bude muset snižovat výrobu a to je něco co mě není jenom o očekávání to je prostě limit na které Tai ekonomika naráží když se dostávápříklad na tu úroveň něčeho čemu říkáme plná zaměstnanost nebo přirozená úroveň nezaměstnanosti nezaměstnanosti a nebo i pod ní což teď pravděpodobně v té situaci jsme takže obě dvě věci jsou pravda Na jednu stranu je to součást nějakou přirozené hospodářského cyklu na druhou stranu tím že strašně tak můžeme tu krizi přivolat rychleji To je pravda Mluvil jste o přirozeném hospodářském cyklu jak je podle vás dlouhý poslední velká ekonomická krize byla řekněme od 2008 2009 Tak nějak Přesně tak 2 829 je teda těch 10 let toho růstu nebo těch 10 let od poslední krize je to takový to přirozené maximum které jako můžeme očekávat že víc než 10 let už vlastně jako se mít dobře nemůžeme po 10 letech to prostě musí spadnout nefunguje že možná trošku ještě v učebnicích předrevoluční kde se psalo s takovou tou marxistickou historickouže věci se musí vyvíjet v nějakém jako přirozeném řádu a to samozřejmě Ne prilis pravda to jsem prostě může stát že třeba už nikdy jako žádná větší krize nepřijde ale to by byl hezký to by bylo úplně super a Nicméně mi třeba můžeme říct že teď je zajímavé zajímavým faktem že vím celou 20 století a je teď budeme to 21 to vypadá že by to mohlo být poprvé desetiletí bez krize což samozřejmě spoustu vydělá k aktivní šance že musí přijít zákonitě Nějaká další a ona se spousta věcí změnila přístupu centrálních Bank přístupu k tomu jak předtím krizím protože oni se poučili z toho jak se vyvíjela ekonomika v minulosti jak těm kterým docházelo A když se například nafukoval a hypoteční Bublina Tak teď už to můžeme sledovat vidět centrální banka naše otevřeně mluví o tom že nemovitosti jsou nadhodnocené teď asi o 15 procent ty jsou to věci které se dříve tolik nesledovali dneska už se sledují takže ne nutně musí prostě krize přicházet po nějakých jako daných 10 letechpěti letech milosti se to dělalo což by mohlo napovídat že by mělo jít o budoucnosti a že asi žádný strom neroste do nebe Nicméně dost dobře to můžeme před sebou táhnout ještě pár desítek let hostem dnešního pressklub Frekvence 1 Dominik stroukal Hlavní ekonom společnosti roklen Frekvence 1 pressklub každý den aktuálního když se bavíme o výhledu na rok 2020 a dál často se mluví o tom že vlastně česká ekonomika je velmi úzce navázaná na německou navíc to navázání je vlastně nejsilnější v tom sektoru automobilového průmyslu automobilový průmysl je něco co vlastně momentálně začíná procházet obrovskou změnou už protože mluví se o elektromobilech Mluví se o vlastně změně mobility v souvislosti s ekologii a dalšími věcmi Jak moc je tohle podle vás rizikový Faktor pro Českorepubliku myslím třeba to že prostě Německo se zblázní řekne mi Už nechceme žádná auta nejenom s velkýma je myslím ale vlastně v žádným emisemi a celý s celým německý automobilový průmysl s nějakým způsobem dramatičtější začne orientovat na elektromobilitu nebo podobně to přece pro Česko může být poměrně dramatická a nebezpečná záležitost a zatím je to jenom hypotéza a asi by nenastala v roce 2020 Asi je to dlouhodobější proces přece jenom na tak masivní elektromobilitu není připravený ani Německo natož mi takže kdybychom se bavili o výhled na rok 2020 tak by jsem tomu asi nepřikládal žádnou větší váhu tam už se podle mě tyhle ty tendence pro psali Ostatně nezměnila se i regulace co se automobilového průmyslu týče atleta strukturální změna tam probíhá a jsme na ní poměrně dobře připravený protože o ní víme a víme oni Takže můžeme předpokládat že tam nějaký pokles tom o tom Holland průmysl bude protitomu hraje zase trošku jiný Faktor A to je ten že to vytváří prostor pro inovace pro investice v jiných odvětvích a tam někteří ekonomové doufají A já si myslím že to je podle mě malé procento které by to mohlo líbit ale doufají že tam to do že ne ten pokles který by to mohl způsobit TomTom průmysl že prostě budeme vyvíjet nabíječky pro elektromobily a budeme se snažit a nebo tam uvidíme a tam ten růst enormní a vzniká spousta firem ty firmy rostou dneska nejvíc populární firmy na světě jako mezi Písku to ani se ředí firmy které provozují jak dělají elektromobilitu snaží se jí podporovat takže možné to je že se to nějakým srandu že ne že paní to je dlouhý proces to je proces na desítky let Já se na to ptám vlastně ze dvou důvodů jeden je ten že vlastně elektromobilita nebo obecně změna směny V automobilovém průmyslu vlastně jsou změny technologického České republice se v souvislosti s Německem vždycky mluví jako o mně to znamená o tom místě Kam se dovezou díly tady stejnětím způsobem smontuje pak se pošlou pak se pošlu zpátky do Německa takže vlastně moje otázka zní jestli tohle není vlastně ten ten ten který v nás ohrožoval to že vlastně se tady moc montuje a málo vymýšlí ono už to také není pravda no se to pořád opakuje v devadesátých let a už se to taky hodně změnilo a myslím si že to zbytečný dneska mluvit o České republice a Common to mě jakkoliv bychom samozřejmě byli radši Kdybychom byli více v pozici toho Německa než České republiky a ten rozdíl je tam pořád citelný Nicméně Toto už není úplně tak moc pravda a to co je důležité je že to není úplně tolik o ten výrobě jako takové ale tak je to o tom že u nás se auta vyrábí U nás je důležitá velká velký sektor zaměstnanosti v automobilovém průmyslu a ve všech navázaných sektorech a ten problém taky může nastat z hlediska nákupu znamená prostě i kdyby se stalo v Německu cokoli a my jsme mohli montovat něco jiného což by znamenalo že ne budeme montovat dieselové auta elektromobilyTak jak jste to říkal tak tak to by nás zase tolik nepustilo Tak to je prostě věc která se nějakým způsobem strukturálně samozřejmě to doma nějaký čas ale se může může změnit A to co by nás mohlo postihnout je Pokud Němci přestanou nakupovat český auta pokoj ty ses mi to přestanu nákup a české auta to je něco co by na spíš ohrozilo a tam se vracíme k tomu co jste zmiňoval a to je spíš prostě takový ten všeobecné špatná nálada ten strach z toho že by se mohlo něco stát tak já prostě odložím nákup auta někdy do budoucnosti a když to neudělám tak to je Škodovka to neprodá když to neprodá tak nemůže zaměstnat jednoho člověka a pak se nám to všechno stáčí směrem do těch horších ekonomických a to si myslím že je mnohem horší než nějaká jako změna na elektromobily kde prostě pokud mi něco tady vyrábím a tak budeme vyrábět něco nějakou letos už mě obnáší najímání jiných lidí nebo změnu určité určité struktury v ekonomice takže určitě tam nějaké věci a ten dlouhodobý a už hodně dlouho když jsme si na začátku bavili o tom co teda může vlastněv roce 2020 stav ekonomiky v České republice Další věcí která se vlastně začala v poslední době vedle brexitu a vedle nějakých velkých geopolitických věcí řešit je důraz na ekologii najednou vlastně se spousta lidí se snaží nějakým způsobem žít ekologičtěji vlastně řeší s individuální doprava Řeší se a mobilita Řeší se jestli létat Jak létat jestli nakupovat míň jestli je to lepší pro planetu a tak dále Mě by zajímalo jestli vlastně tahle nová ekologická posedlost epická vlastně v tuhle tu chvíli primárně pro Evropu a včera Severní Ameriky jestli nějakým způsobem může ekonomiku nebo ekonomickou náladu vlastně změnit jestli najednou můžeme říct dobře mi vlastně tolik věcí nepotřebujeme Pojďme utrácet ménětak něco to se může stát a pravděpodobně by to vedlo k tomu že bychom měli nižší ekonomický růst tak jako měříme tím našem současném HDP otázka jestli je to špatně A já patřím mezi ekonomy který si myslí že je možná lepší být spořit tak jako to děláme v domácnostech a individuálně tak prostě úspory nejsou špatně pak na jedno když se podíváme na celou ekonomiku a vidíme že lidi hodně spořící kamna levně neutrácej když neutrácet jak se nebudu otáčet kola ty ekonomiky a že to co se nám líbí u jednotlivců v domácnosti tak ne jenom ty ekonomiky nemáme rádi a já si osobně myslím že i na úrovni celé ekonomiky bychom měli vytvořit až to že utrácím a tak akorát k tomu že se více zadlužuje nemám rekordní dluhy což je jedna z takových výbušných témat nikde je na světě jsme nebyli víc zadlužený a Takže jako on mě hezky roste ale většina velká Čáslav Dokonce bych to řekl že většina těch posledních letech toho je na dluh A to nejde do nekonečna že já nemám vůbec nic proti tomu když prostě Lidi si řeknou Dobrý tak já už nepotřebuji tohotoNepotřebuji to na dluh začnou třeba víc spořit a užívat si věci který nakoupili v minulosti co už mě se to projeví snaha DPH o tom jak ona neví a snaží se třeba to trošku záplatovat tím že bychom neměli úplně tolik koukat na ten hrubý domácí produkt a neměl bychom tolik koukat na to že Evropská centrální banka třeba dneska teď mluví o tom že bychom neměli úplně jenom inflace znamená by ceny nerostly jenom o dvě procenta ale že by to mělo být trošku víc zelený aby jsme koukali jako na nějak V kolik že jako mně se snaží Tomu trošku přizpůsobit a dost možná kdy bychom počítali hrubý domácí produkt Trošku jinak a trošku zelení A ty na ty sis to už docela dlouho Tak bychom zjistili že ty čísla jsou ne úplně tak pesimistický když prostě nežijeme tolik na dluh Já si myslím že to není úplně hloupý a Jakkoli chápu že prostě lesby je to přestřel často je to jenom móda v dnešní době ale připadá mi to zásadě sympatický důsledcích To znamená že nepojedeme všechno na dluh a jenom na spotřebu ale prostě taky něco uspoříme pro budoucnost frekvencepressklub každý den aktuálního poslední otázka na kterou se musím zeptat kdy jsme se bavili o vlastně velkých globálních tématech co podle vás bude muset dělat česká vláda v roce 2020 z hlediska ekonomie dělá to tak jak to momentálně dělá dobře podle vás dělá to mnohem líp než bych čekal před několika lety ale pořád je to mimo ekonomické učebnice neotevřel učebnici v prváku někdo je tak my jsme čekali že v době rekordně nízké nezaměstnanosti poměrně hezkého ekonomického růstu by měla vláda vytvářet přebytky aby se připravovala právě na dobu kdy přijde něco špatného To se neděje takže my se chováme učebnicově v těch špatných časech To je pravda Takže ve špatných časech ta vláda řekne Ok musíme zasáhnout musíme začít utrácet ale v těch lepších časSatan a připravujeme a to je notoricky známé dělají to všechny vlády v podstatě po celém světě naše Výhoda je v tom že to naše vláda dělá méně než to dělá jako Celá řada okolní vlak což je což je fajn že se nedá úplně jako ne jenom vyčítat na druhou stranu prostě v učebnicích bychom nenašli že by měl vláda vytvořit prostě v současné době rozpočtový schodek znamená bysme se zadlužovat co teda bude největší úkol pro Českou vládu v roce 2020 z hlediska pohledu ekonoma tak pravděpodobně se začne zvyšovat nezaměstnanost protože narazila na ten svůj a to je jeden z Velkých cílů vlády zase učebnicově na Labi se snažit o to abychom víc rostly a aby byly měli ti práci a ono to nebude o moc pravděpodobně ta nezaměstnanost jenom trošku vzroste ale tím se může zhoršit a nálada a v takovou chvíli role vlády učebnicově aby tu náladu se snažila zlepšit a to může dělat jako spoustu věcí to můžu udělat snížením Daníklidem prospejete naladili si Que No dobře tak nebudeme se mi tak špatně když budou věci o trošku levnější a to může dělat spoustu dalších dalších kroků a i na tom trhu práce Dá se nějakým způsobem mluvit o reformě zákoníku práce a to jsou věci které bude asi bude muset řešit souvislosti s tou nezaměstnanosti u růstu tam asi nebude zas tak velký problém Ona je z a ekonomika poroste o dvě procenta Tak toho si zas tolik nemusíme všimnout ale prostě u nezaměstnanosti která Rakovnická Tak když nabidka naroste o jeden procentní bod tak je to nárůst skoro o polovinu známé se nám jako o 50% vyšší počet nezaměstnaných což by už jako mohlo se projevit ve firmách to špatné náladě to se budeme muset snažit nějak můžu jsem korigovat jak to vláda bude dělat To nevím ale dělá to asi bude chtít protože pro ní je to samozřejmě taky součást volební kampaně takže se bude muset nějak moc snažit říká Dominik stroukal Hlavní ekonom společnosti roklen Díky moc že jste přišel díky za pozvání