Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Právo k Ranní Kávě | Společné jmění manželů. Jaké změny se chystají, prozrazují právníci

Právo k Ranní Kávě | Právo&Byznys | Právní novinky

PRK Partners

Zpravodajství

,

Byznys

,

Management

,

Byznys zprávy

Právo k Ranní Kávě | Společné jmění manželů. Jaké změny se chystají, prozrazují právníci

Obrázek epizody Právo k Ranní Kávě | Společné jmění manželů. Jaké změny se chystají, prozrazují právníci

Poslechněte si podcast

10. 6. 2024

42 min

SJM novela . V lednu 2024 předložilo Ministerstvo spravedlnosti vládě návrh novely trestního řádu a trestního zákoníku, kterým se cílí na zjednodušení odčerpávání majetku ze společného jmění manželů. Zásadní změnou, kterou by tzv. SJM novela zavedla, je totiž možnost odčerpávání majetku ze SJM i prostřednictvím uložení trestů a ochranných opatření, na základě nichž to doposud, de facto nebo de iure , možné není. Uvedené navíc nabývá širšího významu s přihlédnutím k tomu, že ve sbírce zákonů byla vyhlášena novela občanského zákoníku, kterou se od 1. ledna 2025 zavádí nový institut partnerství, nahrazujícího registrované partnerství, v důsledku čehož nově i partneři budou moci vytvářet své společné jmění. O tom, co by SJM novela měla do právního řádu zapracovat nejen stran odčerpávání majetku ze SJM, ale třeba i stran trestnosti porušování mezinárodních sankcí, pohovoří v dnešním díle Práva k Ranní Kávě moderátor Martin Frolík s hostem, advokátním koncipientem z AK PRK Partners, Jiřím Šarmírem.

Na rozhovor s hostem tradičně naváže Kristýna Faltýnková s představením posledních novinek z oblasti legislativy i judikatury. Shrne, co přinese například návrh novely zákona o předcházení ekologické újmě a o její nápravě; novela zákona o požární ochraně; nebo návrh vyhlášky, kterou se mění některé vyhlášky v oblasti školství. Z judikatury shrne poslední nálezy ÚS, a sice nález sp. zn. IV. ÚS 30/24, týkající se zmírnění trestu jako prostředku kompenzace porušení práva na přiměřenou délku řízení; a trojici plenárních nálezů týkajících se problematiky zmrazení soudcovských platů, se sp. zn. Pl. ÚS 4/2023, Pl. ÚS 15/22 a Pl. ÚS 5/24. Na závěr posluchače upozorní na novinku Ministerstva spravedlnosti týkající se ověřování listin do zahraničí.

Podcast Právo k Ranní Kávě pro Vás připravujeme ve spolupráci s Newstream.cz .