Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Právo k Ranní Kávě | Preventivní restrukturalizace a insolvence. V čem se liší? Odpovídají právníci

Právo k Ranní Kávě | Právo&Byznys | Právní novinky

PRK Partners

Zpravodajství

,

Byznys

,

Management

,

Byznys zprávy

Právo k Ranní Kávě | Preventivní restrukturalizace a insolvence. V čem se liší? Odpovídají právníci

Obrázek epizody Právo k Ranní Kávě | Preventivní restrukturalizace a insolvence. V čem se liší? Odpovídají právníci

Poslechněte si podcast

3. 4. 2024

43 min

Preventivní restrukturalizace . Nový díl podcastu Právo k Ranní Kávě se po dvou letech vrací k tématu tzv. preventivní restrukturalizace, tedy slovy zákona postupu, který směřuje k předejití úpadku a zachování nebo obnově provozuschopnosti obchodního závodu podnikatele; která je nově upravena stejnojmenným zákonem účinným teprve od 1. ledna 2024. Jaký může mít preventivní restrukturalizace význam pro obchodní korporace a jejich statutární orgány; kdy ji lze, či naopak nelze uplatnit; nebo jak takový proces preventivní restrukturalizace může vypadat, představí Bohumil Havel, advokát PRK Partners, vědecký pracovník Ústavu státu a práva Akademie věd a spoluautor komentáře ke zmíněnému zákonu, dnešní host Martina Frolíka. Společně se budou zabývat i otázkou vztahu preventivní restrukturalizace a insolvencí a podtrhnou hlavní rozdíly mezi oběma instituty.

Druhá část podcastu se tradičně věnuje novinkám z legislativy a judikatury, kterými provází advokátka Kristýna Faltýnková. Z legislativy přiblíží návrh novely advokátního tarifu, kterým se valorizují odměny advokátů za provedené úkony vzhledem k ekonomickému vývoji, ke kterému došlo od poslední valorizace tarifu v roce 2006. Dalšími novinkami z legislativy jsou např.: návrh vyhlášky k novému stavebnímu zákonu, poskytující detaily k otázce územního plánování; návrh zákona na zrušení zákona o prodejní době v maloobchodech; návrh novely zákona o specifických zdravotních službách, který zároveň mění zákon o ochraně veřejného zdraví; či novela zákona o střelných zbraních reagující na tragický útok ozbrojeného útočníka na půdě Filosofické fakulty Univerzity Karlovy ze dne 21. prosince 2023.

Z judikatury shrne nález ÚS, sp. zn. Pl. ÚS 27/23, zabývající se návrhem na zrušením druhé věty § 2958 OZ. Nakonec představí dva rozsudky NSS. První se týká neoprávněného označování výrobků (sp. zn. 4 As 134/2023) a v druhém řeší rozšířený senát NSS náležitosti plné moci pro účely správního řízení (sp. zn. 2 As 103/2023).