Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Jeffersonovo Monticello

Poutník

Vít Pohanka

Cestování

Jeffersonovo Monticello

Obrázek epizody Jeffersonovo Monticello

Poslechněte si podcast

7. 2. 2020

3 min

Monticello ve Virgínii je opravdu mistrovský architektonický kousek. Každý, kdo se zajímá o americkou historii a je na východním pobřeží, by neměl vynechat jeho návštěvu. Na Monticellu velmi názorně uvidíte, že Thomas Jefferson nebyl jenom hlavním autorem americké ústavy a státníkem. Třetí prezident USA byl po Benjaminu Franklinovi asi druhým nejvšestranějším americkým myslitelem a intelektuálem generace otců zakladatelů. A protože se kormě mnoha jiných oborů věnoval i architektuře, sám svůj dům navrhl a projektoval podle italských vzorů. Odtud název Monticello. Jefferson sice neoplýval praktičností. I když hlásal představu Spojených států jako skromného farmářského státu, který se stará jenom o sebe,  žil a bydlel sám ve velkorysém duchu a vysoce nad poměry. Nechal po sobě dluhy a nemanželské děti které zplodil s černošskou otrokyní Sarah "Sally" Hemingsovou. Ale také Monticello, jako symbol hlubokého duchovního a myšlenkového odkazu.

Popis podcastu

Podcast Víta Pohanky hlavně o cestování, poznávání nejenom cizích zemí, jejich historie a kultury. Ale také o jiných zajímavých věcech okolo nás.