Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Guantánamo 3: jak se baští ve věznici

Poutník

Vít Pohanka

Cestování

Guantánamo 3: jak se baští ve věznici

Obrázek epizody Guantánamo 3: jak se baští ve věznici

Poslechněte si podcast

18. 3. 2020

3 min

Pohled do pro vězně kuchyně na Guantánamu. Točil jsem tam pro Český rozhlas v roce 2009. Bez soudu tam byli zadržovaní muži podezřelí z terorismu celá léta. Bylo to v rozporu s americkou ústavou, ale protože nebyli technicky vzato na americkém území, většině Američanů to nevadilo. Někteří z vězňů drželi protestní hladovku. Ale správa věznice se snažila ukázat, že kdo nechce, hlady určitě trpět nemusí. Proto mne a (jestli si to pamatuju dobře) asi tři další novináře z Japonska vzali do vězeňské kuchyně.

Pro úplnost: v té době se snažil prezident Barack Obama Guantánamo zavřít. Po nástupu do funkce podepsal výnos, který to měl do roka zajistit. Ale Kongres mu odmítl dát peníze na přesun vězňů na území Spojených států.  Hlasovali proti tomu i mnozí demokraté. Vězně z Guantánama nebylo kam odvézt. Nicméně za vlády prezidenta Obamy vyjednali Američané propuštění a přesun většiny z nich do třetích zemí. Jejich počet se snížil z několika stovek na 4 desítky. Prezident Donald Trump podepsal v roce 2018 naopak výnos o tom, že Guantánamo zůstane otevřené na neurčitou dobu. Podle listu New York Times jich tam zbývá rovných 40.