Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Američan v Paříži

Poutník

Vít Pohanka

Cestování

Američan v Paříži

Obrázek epizody Američan v Paříži

Poslechněte si podcast

26. 2. 2020

4 min

Američané přijížděli do Paříže asi odjakživa. Ale diplomaticky v ní byli v osobě Benjamina Franklina setsakramentsky aktivní hlavně od vypuknutí války o nezávislost v roce 1776. To aby vyjednali pomoc v boji proti Británii. Od devatenáctého století jako turisté. Tedy aspoň ti bohatí, kteří si to mohli dovolit. Za první světové války pomohli američtí vojáci porazit Německo a v meziválečném období se v Paříži usazovali aspon na čas literáti a bohémové, ze kterých ten nejslavnější byl asi Ernest Hemingway. Za té druhé války hráli zase Američané a jejich zbraně klíčovou roli při osvobozování Francie i Paříže. Hrálo tam spousta černých amerických jazzmanů, kteří si pochvalovali liberální pařížskou atmosféru, v níž se necítili utlačovaní jako doma v USA. prostě, bez ohledu na diplomatické roztržky jako byla ta kvůli válce v Iráku, žije v v Paříži vždycky žila a žije početná americká komunita. A tohle jsem o ní natočil v roce 2005.

Popis podcastu

Podcast Víta Pohanky hlavně o cestování, poznávání nejenom cizích zemí, jejich historie a kultury. Ale také o jiných zajímavých věcech okolo nás.