Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Trump je jako král. Co řekne, to se stane. Nechce nefér hru, cla by se měla zrušit, říká Pikora

Trump je jako král. Co řekne, to se stane. Nechce nefér hru, cla by se měla zrušit, říká Pikora

Obrázek epizody Trump je jako král. Co řekne, to se stane. Nechce nefér hru, cla by se měla zrušit, říká Pikora

Poslechněte si podcast

7. 3. 2025

27 min

Pro jedny nevyzpytatelný populista, pro druhé pragmatický obchodník. Donald Trump svými celními výhrůžkami rozkolísal globální trhy – a podle ekonoma Vladimíra Pikory to dělá s jasným cílem. V novém Hrotcastu prozrazuje, proč má pro Trumpovu hru pochopení a jaké dopady mohou cla mít na evropskou i českou ekonomiku.Americký prezident Donald Trump plní své hrozby a roztáčí kola celní války. Dělá to globálně a naplno, bez ohledu na soupeře či spojence USA. Nyní Evropská unie napjatě čeká, kdy pán Bílého domu „odpálí“ 25procentní cla na dovoz zboží z jejího území do Spojených států. Zatímco třeba francouzský prezident Emmanuel Macron Trumpovu hru nechápe a chce mu obchodní střet rozmluvit, ekonom Vladimír Pikora má pro amerického vládce pochopení.„Trumpovi nejde o cla a přebytek obchodní bilance. Myslím si ale, že jako obchodník nemá rád nefér hru. A ta se tady vede,“ říká v novém Hrotcastu. Pikoru zaráží i reakce evropských politiků, kteří jsou překvapeni z toho, že Trump své výhrůžky skutečně plní.„Nečekal jsem jen tu rychlost. Cla vnímám jako formu nátlaku,“ hodnotí s tím, že se podle jeho mínění na pozadí chystají ještě další opatření. „Veřejnost toho ví méně, než by měla.“Trump chce nátlakem donutit Evropu i Kanadu k volnému obchodu. To se může dít i díky nastavení americké politiky. V tamním prezidentském systému se současný nájemce Bílého domu chová jako král a věci se dějí, jak řekne, zdůrazňuje Pikora. I kvůli tomu panuje na světových trzích nejistota a veškeré predikce padají pod stůl.Pro Trumpa a jeho administrativu není Evropská unie partner. To je pro ni nepříjemným překvapením. „EU musí pochopit, že je nepodstatná a nyní rozhoduje Trump. Je to jen o našem přístupu a já doufám, že Emmanuel Macron přesvědčí Evropu, že on je její prezident,“ říká Pikora.Podle ekonoma je ekonomika Unie extrémně protekcionistická a volný obchod, jaký je na jejím území, by měl být nastaven i se Spojenými státy. „Mnoha vlivným kruhům to ale nevyhovuje. Jsou to třeba potravináři a zemědělci, ale našli bychom i spoustu dalších odvětví,“ dodává.Jak dopadne obchodní střet řízený z Bílého domu a kdo z něj nakonec bude profitovat? Utrpí Česko šrámy v celní válce? A jak se Pikora staví k rostoucím výdajům na obranu a zbrojení? Pomůže to evropské ekonomice, nebo dojde k nadměrnému plýtvání prostředky? Pusťte si Hrotcast.

Popis podcastu

Audio a video obsah od redakce deníku Echo24.cz a Týdeníku Echo. • Echo Porada • Hrot Pavla Štrunce • Echo Salon • Muži za pultem • Výpravy Jiřího Peňáse • Pravda neexistuje TM • Minulost není historie