Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Wolfcast 13: Poslední míle

Podcasty Retro Nation

Retro Nation

Volnočasové

,

Dům a zahrada

Wolfcast 13: Poslední míle

Obrázek epizody Wolfcast 13: Poslední míle

Poslechněte si podcast

4. 5. 2020

1 hod 25 min

Tak se říká poslednímu úseku, kterým vede internet z ústředny do vašeho domu. A je to pěkně problematický úsek, jak vám vysvětlí Michal Rybka!

Přenosová rychlost  a způsob posílání dat jsou jen dva z mnoha problémů, se kterými se potýkaly všichni předchůdci internetu i internet samotný. Dokud byla komunikace uzavřená na armádní nebo univerzitní pracoviště, dalo se to ještě ustát, ale s rozšiřováním modemů a vytáčeného připojení začalo být jasné, že se musí změnit celá veřejná datová infrastruktura. Zejména ta poslední míle, tedy jak dostat signál k uživateli, ta všechny pěkně potrápila. Vydáte se na ní v tomto Wolfcastu.

Michal Rybka jako obvykle připravil průřez uplynulými dekádami, aby co nejlépe vysvětlil rychlost technologické evoluce, která se připojení týká. Jinak byste si taky mohli myslet, že domácí internet tu byl vždycky. Zároveň se Michal dotýká i slepých cest, které nikam nevedly a specifické situaci v České republice ovládané monopolním Telecomem a jeho brutálně drahými poplatky za telefonní impulzy při používání modemu pro připojení přes telefonní linku.

A kdybyste to nevěděli, Michal nedávno probral třeba grafické karty , myši , paměti a rozvoj I/O .