Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Wolfcast 06: Historie procesorů – část 1.

Podcasty Retro Nation

Retro Nation

Volnočasové

,

Dům a zahrada

Wolfcast 06: Historie procesorů – část 1.

Obrázek epizody Wolfcast 06: Historie procesorů – část 1.

Poslechněte si podcast

30. 12. 2019

1 hod 26 min

Trumfovali jsme se „třiosmšestkami“, pak „penťáky“ a nakonec se přidávali na stranu AMD nebo Intelu v přetahovačkách o to, jaké procesory jsou výkonnější. Zatímco pro hráče byl model procesoru dělící čárou mezi „zahraju si“ a „tohle nespustím,“ inženýři soutěžili o co největší počet tranzistorů. Z toho herní vývojáři a hráči benefitovali a Michal vám popíše, jak vypadal závod mezi Motorolou, Intelem, Zilogem, Fairchildem a dalšími, kteří dnes už neexistují. Začneme kolem roku 1971 a v první část povídání uzavřeme roku 1995.

Michal je ale důkladný historik a novinář. Proto neočekávejte jen chronologické vyjmenování procesorů, ale především úvod do jejich možností, architektur RISC, OISC, ZISC a CISC a vysvětlí, jak se to celé programuje. Stojí to za poslech!

Kde všude najdete podcasty Retro Nation?

Anchor
Spotify
Apple Podcasts
Google Podcasts
Overcasts
Pocket Casts
Radio Public
RSS Anchoru pro vaše podcastové aplikace
RSS Patreonu pro vaše podcastové aplikace

O podcastech Retro Nation

Wolfcast je série ohlédnutí za historickým hardwarem i hrami. Novinář a spisovatel Michal Rybka se sbírání historického hardwaru a informací o jeho vývoji věnuje celoživotně. Michal je kurátorem Alza Muzea a spolupracovníkem PCTuning.cz .

Wolfcast vychází 2x měsíčně. Pravidelně se střídá s Retro Notami od hudebního publicisty Jardy Konáše . Jednoduše řečeno: 2x měsíčně vychází Retro noty, 2x měsíčně Wolfcast. Nové i starší podcasty najdete na výše uvedených odkazech vždy v pondělí.

Podcasty a další obsah RetroNation.cz můžeme natáčet kvůli podpoře od komunity na Patreonu . Děkujeme vám za ni! Jakékoliv dotazy a připomínky pište na email retronationrulez@gmail.com