Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Wolfcast 03: Desetiletí šestnáctibitů

Podcasty Retro Nation

Retro Nation

Věda a technika

Wolfcast 03: Desetiletí šestnáctibitů

Obrázek epizody Wolfcast 03: Desetiletí šestnáctibitů

Poslechněte si podcast

21. 10. 2019

1 hod 14 min

Michal Rybka se vrací do osmdesátých let k vzestupům a pádům 16bitových platforem jako Atari ST nebo Amiga a vysvětlí, proč se všichni smáli PCčku.

V naší podcastové sérii orientované na historii hardwaru se dostáváme do bodu, kdy vedle sebe paralelně běžely osmibitové počítače (o těch jsme natočilipředchozí podcast) a šestnáctibitové. Ty dokázaly audiovizuální zázraky: Hry na nich vypadaly krásně a zněly v porovnání s osmibity nebo reproduktorem počítače úžasně. A nejen hry. Kancelářské a specializované programy vycházely vstříc běžným uživatelům a umělcům, Amigu například představil Andy Warhol a na Atari skládala řada hudebníků své tracky.

Zdálo se, že šestnáctibitům nic nestojí v cestě. Jenže to PCčko s operačním systémem MS-DOS, kterému se všichni vysmívali, nakonec dokázalo zvrátit silový poměr a stát se tím, co si lidé pořizovali domů. Důvod zvratu na poli domácích počítačů se, stejně jako spoustu dalších informací, dozvíte v třetím Wolfcastu.

Kde všude najdete podcasty Retro Nation?

Anchor
Spotify
Apple Podcasts
Google Podcasts
Overcasts
Pocket Casts
Radio Public
RSS Anchoru pro vaše podcastové aplikace
RSS Patreonu pro vaše podcastové aplikace

O podcastech Retro Nation

Wolfcast je série ohlédnutí za historickým hardwarem i hrami. Novinář a spisovatel Michal Rybka se sbírání historického hardwaru a informací o jeho vývoji věnuje celoživotně. Michal je kurátoremAlza Muzeaa spolupracovníkemPCTuning.cz.

Wolfcast vychází 2x měsíčně. Pravidelně se střídá sRetro Notami od hudebního publicisty Jardy Konáše. Jednoduše řečeno: 2x měsíčně vychází Retro noty, 2x měsíčně Wolfcast. Nové i starší podcasty najdete na výše uvedených odkazech vždy v pondělí.

Podcasty a další obsah RetroNation.cz můžeme natáčet kvůli podpořeod komunity na Patreonu. Děkujeme vám za ni! Jakékoliv dotazy a připomínky pište na emailretronationrulez@gmail.com