Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Retro noty 62: Historie kolejnicových stříleček

Podcasty Retro Nation

Retro Nation

Věda a technika

Retro noty 62: Historie kolejnicových stříleček

Obrázek epizody Retro noty 62: Historie kolejnicových stříleček

Poslechněte si podcast

2. 5. 2022

23 min

Rail-shootery neboli kolejnicové střílečky jsou specifický žánr, jehož popularita se pohybuje ve vlnách. Zlatou éru zažil v éře arkádových heren, mimo ně už obliba velmi záležela na tom, jak moc se dařilo hratelnost stavící na světelné pistoli portovat na domácí počítače a konzole. Něco dopadlo skvěle, něco mizerně, klinickou smrtí si ale prošly rail-shootery okolo roku 2000.

Tehdy se žánr změnil po obsahové stránce, navíc přístupnost domácího hraní postupně zavírala jednu arkádovou hernu za druhou. Přesto se i v pozdějších letech objevily čisté kolejnicové střílečky jak ze zlatých časů žánru, u kterých šlo zavzpomínat na starou dobrou hratelnost a zároveň si ji užít v aktuální technické podobě. A po celou tu dobu, od konce osmdesátek až do současnosti, provázela rail-shootery specifická hudba, která se v jiných hrách až na výjimky nedala slyšet. O tom všem je tento díl podcastu Retro noty. Taste světelné pistole, jízda začíná...

Podívejte se na https://www.retronation.cz na další skvělé výlety do herního retra!