Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Retro noty 18: Mark Cooksey – Skládající chemik

Podcasty Retro Nation

Retro Nation

Věda a technika

Retro noty 18: Mark Cooksey – Skládající chemik

Obrázek epizody Retro noty 18: Mark Cooksey – Skládající chemik

Poslechněte si podcast

11. 5. 2020

22 min

Commodore 64 s vynikajícím hudebním čipem SID byl mateřským prsem pro spoustu skladatelů. Patří k nim i Angličan Cooksey.

Hardware je jasný a s ním i čas – byla to 80. léta, kdy se Cookseyho hudba linula z osmibitů, z her jako Bomb Jack, Commando 86 a Paperback, ale i z konverzí slavných her, třeba z Ghosts 'n Goblins, Space Harrier nebo Commander Keen. A to přitom chtěl být v mládí chemikem! Cooksey spojil většinu své kariéry s britskou společností Elite, kde se mimojiné potkal s legendárním Robem Hubbardem ( poslechněte si o něm ).  Cooksey měl v oblibě Jeana-Michela Jarreho a Mike Oldfielda a variace na jejich slavné desky se v jeho hudbě objevují často. Ostatně, jak uslyšíte v Retro notách.

I když Cooksey dokázal přežít zánik Commodore 64 a uchytit se s hudbou na PlayStation, SNESa ve hrách pro Windows. Jako zvukový a hudební producent s malým týmem MTW Music pomáhá herním studiím nejrůznějších velikostí s ozvučením her do dneška. Se svými osmibitovými melodiemi se ale nerozloučil. Některé z nich přepracoval pro orchestr a zazněly v rámci koncertů herní hudby.

Popis podcastu

Retro Nation uvádí podcasty Michala Rybky o herní historii a Jardy Konáše o herní hudbě.