Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Retro noty 17: David Whittaker a jeho tvorba

Podcasty Retro Nation

Retro Nation

Věda a technika

Retro noty 17: David Whittaker a jeho tvorba

Obrázek epizody Retro noty 17: David Whittaker a jeho tvorba

Poslechněte si podcast

27. 4. 2020

21 min

Ve stínu thatcherismu se zrodil hudebník, který nepatrně přispěl k rockové hudbě a výrazně k osmibitovým kompozicím.

Nejslavnější hrou s Whittakerovou hudbou je bezesporu Shadow of the Beast na Amigu, zapsal se však desítkami doprovodů k osmibitovkám, především na Commodore 64. Glider Rider nebo Armageddon Man oceňují znalci jako klenoty osmibitové hudby pro zvukový čip SID, hned vedle Roba Hubbarda (věnovali jsme se muve čtvrtých Retro notách). Vedle toho se Whittaker pokusil proniknout na pole rockové hudby, to se ovšem nepodařilo. O Whittakerověhudebnímodkazevás v Retro notách bude informovat generál retro hudby, Jarda Konáš.

Whittaker se podílel na řadě moderních soundtracků, například pro Wing Commander: Heart of Tiger na PlayStation nebo pro sérii Madden. Po osmi letech práce pro Electronic Arts se na 13 let zabydlel ve zvukovém oddělení studia Traveller‘s Tale (hry s tématikou Lego) a od roku 2017 se věnuje zvukařině na volné noze. Jako poslední profesionální zápis má v životopise pozici sběrače vzorků pro severoirskou zdravotní firmu.