
Jak zvládnout pro mnohé nezažitou situaci válečného konfliktu na Ukrajině. Jak zvládnout obavy, strach a úzkost, která je s touto situací spojena a dobře zvládat práci i osobní život?

Každý měsíc se po dobu půl roku budeme věnovat jednomu tématu, vyjma prázdninových měsíců. Na začátku každého měsíce počínaje březnem na našem kariérovém facebooku naleznete zamyšlení k určitému tématu od psycholožky paní Mgr. Hany Wiselkové . Paní Wiselková bude hlavní tváří kampaně. U příspěvku najdete link, kde můžete během měsíce anonymně psát dotazy, které s tématem souvisí. Na konci měsíce pak odvysíláme podcast, ve kterém paní Wiselková, bude reagovat na Vaše dotazy k danému tématu.
Otázky a podnětu v tomto díle:
1. Jak vhodně reagovat na komentář klienta s lehkým mentálním postižením, který se vyjadřuje ve smyslu, že pokud by měla válka přijít také k nám, tak on chce raději zemřít?
2. Jaký postoj zaujmout k uživateli soc.služeb- s psychickým onemocněním, který se nikdy předtím nezmínil o "agresivním napadení" svého spolubydlícího (z důvodu běžného nedorozumnění), ale v této době se to objevilo v jeho mluvě? Jak s těmito vyjádřeními o "plánované agresivitě" pracovat, abychom něco nepodcenili?
3. Dva roky jsme žili v izolaci s covidem a nyní je opět období s válečným konfliktem, ocitli jsme se za tu dobu v izolaci. Bojíme se z toho vystoupit a navázat na minulé kontakty a způsob života, který jsme žili. Jsme manželé na důchodu a chodíme nyní k lékaři a na nákup potravin.
4. Prosím, večer, když usínáme, najednou začneme pociťovat úzkost, strach, bušení srdce a nejde usnout. Děkuji za radu
5. Dobrý den, můžete nám prosím poradit: jak pracovat se strachem u lidí s mentálním postižením ?
6. 2 roky jsme žili v covid době,jsme unavení z "nového-neznámého",psychicky vyčerpaní z neustálých opatření,jak se uvolnit,co udělat, abychom se cítili opět svěží?
7. Jak hovořit o válce a aktuální situaci s dětmi 12 let? Chci, aby měly relevantní informace, ale zároveň neprožívali neadekvátní úzkost vzhledem k jejich věku.
8. Jak se zachovat a na co se zeptat jako první po setkání s uprchlíkem? Říci dobrý den asi není vhodné.
9. Jak nebýt podrážděná z přílišné informovanosti o Ukrajině (předtím o covidu), když se před tím nedá utéct - např. modrožlutá barva je na mnoha místech.