
27. týden – Pobaltský týdeník, 6.7.2026 (Česká armáda kupuje noční vidění od Litevců, špion elektrikář a estonský sportovec v poutech FBI)
Pobaltský týdeník #27/2026: Česká armáda kupuje noční vidění od Litevců, špion elektrikář a estonský sportovec v poutech FBI
Vítejte u 27. vydání, kde začátek července roku 2026 ukazuje Pobaltí v celé jeho kráse i absurditě.
Přinášíme vám další souhrn zpráv, ve kterém zjistíte, že zatímco česká armáda posiluje své vybavení díky baltským technologiím, místní záchranáři a policisté řeší naprosto neuvěřitelné situace.
Litva: Do Karlových Varů míří pětice litevských filmů a technologická firma z Pobaltí dodá české armádě noční vidění za miliony eur. Země po deseti letech ožila obřím Festivalem písní pro tisíce dětí a vláda láká na výrazné zvýšení minimální mzdy či nulové daně pro rodiče. Jak dopadla snaha vyškrtnout zákaz jaderných zbraní z ústavy nebo korupční skandál v armádě, kde se ceník vyhýbání se vojně smrskl na pár desítek eur? V sekci zajímavostí se dozvíte, proč nová dětská skluzavka ve Vilniusu dostala přezdívku „do prvního otřesu mozku“, jak kreativně si policisté nahnali čárky za chyceného opilce a copak divného má slavný litevský režisér na svém novém pomníku.
Lotyšsko: Zatímco lotyšští sportovci sbírají medaile v Česku, státní dráhy řeší dřívější debakl se Škodou Vagonka pragmatickým pronájmem vlaků od Estonců. Obyvatele Rigy vyděsil obří požár skladu a soud poslal na pět a půl roku za mříže elektrikáře, který z čistě ideologických pohnutek špehoval pro ruskou GRU. Řeší se také hrozící zřícení střechy na Centrálním trhu, spory o ruštinu v divadle nebo necitlivé rozdělování rodin na palubách airBaltic. V odlehčeném bloku zjistíte, jaká mezinárodní kriminální sešlost se dá zastavit při běžné silniční kontrole, jak museli záchranáři tahat muže z bažiny a jak voní elixír mládí podle devadesátileté mistryně saunových rituálů.
Estonsko: Premiér Kristen Michal padá na politické dno s rekordní 4% podporou a prezident Karis ohlašuje, že nebude obhajovat mandát. Sportovním světem otřáslo zatčení basketbalové hvězdy agenty FBI, zatímco Národní opera řeší korupční skandál s nákupem rolí. Naopak radost dělají inženýři s lunárním vozítkem a nová studie potvrdila, že Estonci (podobně jako my) věří raději v digitalizaci a přírodu než v boha. Mezi kuriozitami nechybí drzý podvod s falešnými QR kódy na parkovištích, odpor obyvatel Tartu proti plánu dovážet švédské vězně a ostrovní idylka na Saaremaa, kde se s plnou vážností korunují pivoňky a připíjí stoletým babičkám.
Příjemný poslech!
00:00 Úvod
00:44 Litva
05:12 Lotyšsko
12:47 Estonsko
