
Jak slanit z Měsíce?

Poslechněte si podcast
22. 6. 2020
32 min
Ocitl ses na Měsíci. Chybí ti raketa, za to máš nazbyt 384 400 kilometrů konopného lana a slaňovací pomůcky. Co tě cestou potká?
V epizodě zabrušujeme k tématům překonávání rychlosti zvuku, Lagrangeových bodů, rychlosti otáčení Země a několika dalším perličkám. Při krkolomném manévru nesjednocených jednotek jsme tentokrát utrousili chybku v rychlosti volného pádu. Pokud padáš odkudkoliv až dolů k nulové nadmořské výšce, tvoje rychlost bude stejná, jako při pádu zhruba ze 450m. Ustálí se přibližně na 50m/s, čili 180km/h.
- co se týče zmínky o viditelném mraku při překonávání rychlosti zvuku, jde skutečně o kondenzovanou vodní páru - v závislosti na výšce a teplotě to může být i mrak z krystalků ledu.
- Země má v současnosti jeden objevený Trójan, konkrétně 2010 TK7 a víc se o něm dozvíš třeba tady: cs.wikipedia.org/wiki/Trojáni_Země
- inspirace k epizodě vznikla u Randalla Munroe, určitě mrkni na jeho blog zde: what-if.xkcd.com/157/
Foto: NASA. Je to reálná fotka z družice Triana / DSCOVR, kterou v epizodě zmiňujeme.
Popis podcastu
Sice jsme amatéři, ale rádi pomáháme s popularizací vědy a ukazujeme témata, kterými je užitečná, nebo v čem je prostě zajímavá.
Nejvíc nás baví astronomie, astrofyzika a vesmír obecně. Podle toho i vybíráme náplň epizod od myšlenkových pokusů, jako je slaňování s Měsíce na Zem přes rozbor filmů jako třeba, Armageddon, z pohledu fyziky, až po aktuality, co se řeší, jako je projekt Starlink.
Snažíme se používat co nejpřesnější data a fakta, ale tam kde naše znalosti končí, začíná naše fantazie. Takže nás ber s rezervou.