Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody O rostlinách, které Mexiko dalo světu: Haenke ft. Mexikopedie

Phytophilia

GoOut

Zdraví

O rostlinách, které Mexiko dalo světu: Haenke ft. Mexikopedie

Obrázek epizody O rostlinách, které Mexiko dalo světu: Haenke ft. Mexikopedie

Poslechněte si podcast

21. 12. 2021

1 hod 3 min

Závěrečnou epizodu podcastové série Phytophilia jsme natočili v polovině září ve Skautském institutu v Pražském kreativním centru. Hostkou Saši Střelcové byla Eva Kubátová, historička, překladatelka, sběratelka mexických po divností, a především autorka Mexikopedie, knihy a projektu, který pro české publikum mapuje Mexiko od A do Z. A o čem byla řeč? Mexičanům se říká kukuřiční lidé, protože prastará legenda praví, že bohové je stvořili právě z kukuřice. Rostlinami je mexická kultura i společnost obklopena na každém kroku, od gastronomie po tradice spojené s lidovým léčitelstvím. Které plodiny dalo Mexiko světu a jakou roli hrají na slavném murálu Diega Rivery v Národním paláci v hlavním městě? Jaký význam má v dnešní společnosti tradiční medicína a kdo vyhledává služeb šamanů? Jakto, že se Mexiko City doslova propadá a jak to souvisí s hospodařením s vodou ve městech? A kde najdete Isla de las Muñecas, ostrov plný zubožených dětských panenek? Mexiko je rozlohou obrovská země, o níž se říká, že jeden život na její poznání nestačí. Ale proč se o to alespoň nepokusit? Kniha Mexikopedie, přibližuje v abecedně řazených tématech více či méně známé oblasti mexické kultury, gastronomie, přírody, umění a dějin – od úchvatné rostliny agáve, přes unikátní indiánské baroko, tajemné oslavy Dušiček, mexickou patronku Pannu Marii Guadalupskou, ikonickou malířku Fridu Kahlo, tajemnou Lacandonskou džungli, migrující motýly monarchy stěhovavé, božská tacos, mexické naháče xoloitzcuintles až po předkolumbovskou šperkařskou metodu ztraceného vosku. A mnoho dalšího. To vše doplněné barevnými ilustracemi a desítkami fotografií. www.mexikopedie.cz

Popis podcastu

Jsme Haenke a žijeme (s) rostlinami. Zajímají nás všechny aspekty zeleného života, jeho vliv na město, zdraví i kulturu. Rády si povídáme s lidmi, pro které se rostliny staly vášní a životní náplní. Stejně jako pro nás. Podcast Phytophilia vzniká pod hlavičkou GoOut a vychází každou lichou středu.