Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Čas skandálů

Dobrodružství poznávání

Pepík Hipík

Historie

Čas skandálů

Obrázek epizody Čas skandálů

Poslechněte si podcast

16. 9. 2021

29 min

Ukázka z knihyPředěly staletí – České a světové dějiny v horizontech věků, kapitola: Čas skandálů, autor:Jan P. Kučera.

„V onen den, kdy město padlo, vpadli dobyvatelé do všech domů, loupili vše, co našli, a nutili obyvatele, aby jim ukázali skrýše: některé tloukli, některé vzali na milost, ale všechny ohrožovali. Když dosáhli majetku, pídili se po jiném a nutili vlastníky domů, aby jim přinášeli další.

Nešetřili nikoho a nic majitelům neponechávali.“

Ale to nestačí… Zpráva pokračuje: „A nepovolili jim dokonce používat vlastní obydlí a společně s nimi jíst, nýbrž s opovržením odmítali každé soužití s nimi, uráželi je, vyloupili je a poté vyhnali z jejich příbytků. Velitelé dobyvatelů rozhodli, že obyvatelstvo musí město opustit. A tak obyvatelé v sevřených skupinách opouštěli své město, oblečení jen v hadrech, vysílení hladem a s bledými, mrtvolně vpadlými obličeji a krvácejícíma očima, neboť plakali více než krev a slzy. Jedni naříkali pro svůj majetek, pro jiné ztráta majetku nebyla ještě tím nejhorším, protože jim někdo uloupil dospívající dceru a zneužil ji, jiní proto, že ztratili manželky. Tak táhli svou cestou, každý oplakávající jinou bolest…“

Den hrůzy, kterou popisuje kronikář, nebyl jeden, nýbrž jich bylo několik a celé to krvavé divadlo začalo třináctého dubna 1204. Ve všech koutech Evropy, kam o něco později zpráva o té pobuřující události dorazila, ustrnuli překvapením a jevili rozhořčení, byť rozhořčením mnozí jen zakrývali lhostejnost. Co se vlastně stalo?

Stalo se něco opravdu sotva uvěřitelného a vskutku skandálního: město Konstantinopol, sídlo křesťanského byzantského císaře a vedle Říma druhé (z hlediska křesťanského Východu samozřejmě první) centrum křesťanství, přepadli a vyplenili křižácu čtvrté křížové výpravy (vyhlásil ji už roku 1198 papež Inocenc třetí).

Původně křižáci samozřejmě měli svatě zamířeno do Svaté země, ale nakonec skončili vražděním (údajně přes 2000 mrtvých), znásilňováním a pleněním v metropoli byzantského císařství. Jak se to mohlo stát?

Zdroj:Předěly staletí – České a světové dějiny v horizontech věků